MOPS Bydgoszcz

Wycieczka do Chełmna

W dniu 02.03.2019 r. udaliśmy się z naszymi seniorami na pierwszą w tym roku wycieczkę do Miasta Zakochanych – Chełmna, w ramach akcji Poznaj region z przewodnikiem organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Chełmno – jest malowniczo położone na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej. Prawo lokacyjne nadali miasteczku Krzyżacy w 1233r. Do dzisiaj zachowało się wiele średniowiecznych zabytków , m.in. szachownicowy układ ulic i średniowieczne mury obronne o długości 2280m ( jak zdradził nam przewodnik, ich długość jest porównywalna a wręcz jak twierdzą niektórzy, większa aniżeli słynne mury obronne fortecy Carcassonne we Francji), gotycko-renesansowy ratusz ( obecnie siedziba Muzeum Ziemi Chełmińskiej), który zwiedziliśmy wspólnie z przewodnikiem.

Szczególne wrażenie wywarła na nas monumentalna budowla Kościoła farnego który, jak wyjaśnił nam przewodnik jest budowlą ściśle orientowaną (na osi wschód-zachód) składającą się z wydłużonego prezbiterium, trójnawowego halowego korpusu oraz masywnej fasady zachodniej o dwóch nierównej wysokości wieżach. Zbudowany został z fundacji Zakonu Krzyżackiego w XIII wieku. To jeden z najstarszych i największych kościołów na Pomorzu Wschodnim. We wnętrzu obejrzeliśmy m.in. rzeźby 11 apostołów, płytę nagrobną Lamberta Longusa ( mieszczanina chełmińskiego ) z 1319r . z łacińską inskrypcją: Wy co się teraz obawiacie, pamiętajcie proszę,

tym jestem czym wy będziecie, byłem tym czym wy jesteście”, relikwie św. Walentego, umieszczone w bocznym ołtarzu. Ogromną ciekawość wzbudziła w nas Meluzyna – wiszący w nawie głównej świecznik w kształcie głowy jelenia. Został ufundowany w XVII w. przez Bractwo św. Huberta. Wplecione w łańcuch sznury konopne i – jak głosi legenda – włosy niewieście czynią zeń swoisty barometr. Gdy jest ładna pogoda, jeleń patrzy w stronę ołtarza, kiedy zanosi się na deszcz – odwraca łeb w stronę portalu głównego. My mieliśmy okazję oglądać głowę zwróconą w stronę ołtarza a pogoda tego dnia była rzeczywiście słoneczna. Zatem wierzymy, iż w legendzie jest ziarno prawdy!!!

Przepięknie prezentował się także prospekt organowy (frontowa elewacja zewnętrznej obudowy organów). Niezwykłe brzmienie organów chełmińskich stałą się przyczynkiem do zorganizowania Chełmińskich Wieczorów Organowych, które odbywają się od kilkunastu lat. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy jeszcze dawny cystersko – benedyktyński zespół klasztorny, aktualnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo ( popularne siostry szarytki), gdzie zajrzeliśmy do skarbca oraz zwiedziliśmy dwukondygnacyjny kościół pw. Jana Chrzciciela i ś. Jana Ewangelisty. Przeszliśmy się również alejkami przepięknego ogrodu sióstr, skąd rozciąga się widok na Świecie.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń, z żalem opuszczaliśmy miasteczko. Może tu jeszcze wrócimy latem???