MOPS Bydgoszcz

„Jedno miasto – trzy kultury”

Dnia 27.04.2018r o godzinie 15:00 nasi podopieczni mieli możliwość uczestniczenia w niezwykle interesującej pieszej wycieczce po Starym Fordonie. W wydarzeniu uczestniczyło 25 seniorów, dzieci ze świetlicy „Kącik” pod opieką siostry Zdzisławy Walder oraz zaprzyjaźnione dzieci ze świetlicy środowiskowej „Wodny kraj”. Od początku atmosfera była bardzo radosna, a uczestnicy wyprawy zainteresowani tym, co im zaproponowano. Inicjatywa pokazania mieszkańcom Fordonu ich dzielnicy mogłaby się wydawać trochę dziwna. Każdy przecież zna swoja okolicę, ale zazwyczaj jest to wiedza dotycząca codziennego funkcjonowania. My przed naszymi podopiecznymi chcieliśmy odkryć Stary Fordon jako miejsce, w którym od lat, a nawet od wieków działo się wiele ciekawych rzeczy. Pokazaliśmy, że mieszkancami byli bardzo ciekawi, rózni kulturowo ludzie.

Od kilku lat na terenie dzielnicy działa Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, które promuje i dba o zachowanie charakteru dzielnicy Stary Fordon.

Przez wszystkie miejsca poprowadził nas przewodnik, pan Damian Amon Rączka, na co dzień związany ze stowarzyszeniem. Chcielibyśmy przede wszystkim podkreślić jego zaangażowanie i indywidualne podejście do naszych potrzeb. Spacer trwał około 2 godziny, a w jego ramach zaproponowaliśmy chwilę przerwy na wspólne zdjęcie i poczęstunek.

Trasa wycieczki obejmowała zapoznanie z najważniejszymi punktami i zabytkami architektonicznymi Starego Fordonu. Przeszliśmy od Rynku przy którym znajduje się Kościół katolicki pw. św.Mikołaja, a także historyczne zabudowania wokół Rynku np. były cech kominiarzy czy zakład karny będący wcześniej składem celnym. Dalej nasi podopieczni zobaczyli poewangelicki Kościół katolicki p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Przeszliśmy starą brukowaną ulicą Zakładową, na której widać ślady okresowego zalewania przez Wisłę i która do dziś zachowała charakter małomiasteczkowy. Stąd był już tylko krok na tereny znajdujące się najbliżej Wisły z urokliwymi widokami rzeki i otaczającej ją przyrody. Przenosząc się w czasy świetności miasteczka zobaczyliśmy starą Synagogę, która dziś służy mieszkańcom jako centrum kultury, a przypomina o kulturze żydowskiej funkcjonującej w tym miejscu.

Ta wycieczka wszystkim jej uczestnikom dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji. Chcielibyśmy szczególnie docenić i podziękować naszemu przewodnikowi za wiedzę, pasję i chęć zarażania dobrą energią innych ludzi. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu będzie się rozwijać i posłuży naszym podopiecznym jako możliwość pogłębiania wiedzy o otaczającej ich rzeczywistości.

Tekst: Izabela Wilk