MOPS Bydgoszcz

Sztuka w bibliotece

W dniu 14.05.2019r. Seniorki z klubu „ Babie Lato” gościły w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie zwiedziły bardzo ciekawą wystawę prac Kazimierza Lejkowskiego artysty pn.”Powrót do źródeł”.

Wystawa zorganizowana została z okazji 90 urodzin autora. Przedstawia zabytki Chełmna – miasta, w którym urodził się i dorastał autor, wykonane techniką drzeworytu sztorcowego.

Dzieła zostały zaprezentowane jako powiększone wielokrotnie reprinty, przedstawiające cykl dziewięciu zabytków Chełmna. Autor nawiąz do dziewięciu wzgórz na których ulokowane zostało miasto Chełmno.

Dla naszych Seniorek wystawa była o tyle ciekawa, iż w marcu br. odwiedziliśmy Chełmno, zatem z przyjemnością ponownie zobaczyliśmy zabytki miasteczka i mieliśmy okazję do sprawdzenia naszej pamięci, odgadując nazwy poszczególnych zabytków.

Obejrzeliśmy także wystawę prac znanego bydgoskiego artysty-fotografika Jerzego Riegla Prezentowała ona piękne czarno-białe fotografie starej Bydgoszczy z lat z lat 1963-1996.

Z ogromną przyjemnością przenieśliśmy się w przeszłość, staraliśmy się odgadnąć, jakie miejsce przedstawiają, co nie zawsze było takie łatwe! Wspólnymi siłami daliśmy jednak radę.

Korzystając z okazji tego dnia przenieśliśmy się jeszcze poza granice naszego kraju oglądając w Galerii Biblioteki UKW wystawę fotografii pn. Architektura Paryża – od średniowiecza do lat trzydziestych autorstwa architekta – Anny Pothin. Tutaj naszą przewodniczką była jedna z seniorek, która w latach młodzieńczych odwiedziła to przepiękne miasto. Z łezką w oku wspominała swoje wrażenia z pobytu we Francji,

Jak napisała autorka wystawy – Paryż to jedno z najpiękniejszych miast na świecie, a zawdzięcza to głównie architekturze i zagospodarowaniu terenu. Duży wpływ na to miały zamiłowania i gusty wielu monarchów otaczających się sławnymi rzeźbiarzami, architektami i projektantami parków. Duże znaczenie, jak pisze autorka zdjęć, miał tez używany materiał budowlany tj. piaskowiec, który nadał miastu charakterystyczna jasno-beżową tonację.

Obejrzeliśmy zatem m.in. place królewskie, rezydencje arystokratyczne, łuki triumfalne, Louvre a także symbol Paryża – Wieżę Eiffa. Duże zdjęcia, pięknie wyeksponowane sprawiały wrażenie jakbyśmy byli w Paryżu.

Na zakończenie naszego pobytu w bibliotece zwiedziliśmy wystawę p.n. „ Drugie życie książki”, prezentowaną w czytelni czasopism w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Tytułowe drugie życie książkom, które są przeznaczone do zniszczenia, nadaje się metodą bookfoldingu ( sztuki ozdobnego składania stron). Pozwala ona na wyczarowanie praktycznie wszystkiego, co podpowie nam wyobraźnia np. choinki, zastawy stołowej, pingwina, kwiatów, dzbanków a nawet portretów naszych idoli! Prace dwóch autorek nas zachwyciły.