W roku 2019 przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Postanowiliśmy, iż wspólnie z naszymi seniorami odwiedzimy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Nowoczesne muzeum zostało otwarte w marcu 2017r., jego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o II Wojnie Światowej oraz pielęgnowanie pamięci o jej ofiarach i bohaterach. Muzeum ma bardzo charakterystyczną formę, na co zwróciliśmy uwagę rozpoczynając zwiedzanie. Jak się dowiedzieliśmy – bryła budynku charakteryzuje trzy sfery które odzwierciedlają związki przeszłości ( podziemie), teraźniejszości ( plac wokół budynku) i przyszłości ( wieża).
Wystawa główna muzeum znajduje się właśnie pod ziemią, składa się z 18 sekcji, które opowiadają nam chronologicznie o genezie wojny ( narodziny i ekspansja totalitaryzmu), o jej skutkach ( terror, zagłada, okupacja), a także przybliżają historie ludzi – sprawców, ofiar, bohaterów. Podczas trwającego niemal 3 godziny spaceru w dużym skupieniu oglądaliśmy poszczególne sale ekspozycyjne. Całość ekspozycji przedstawia polskie doświadczenie wojny wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy, a wszystko okraszone pokazami multimedialnymi, które w bardzo szczególny sposób trafiały do naszej wyobraźni. Słuchaliśmy odczytywane przez narratora listy żołnierzy pisanych z frontu do swoich bliskich, obejrzeliśmy krótkie filmy przedstawiające życie codzienne podczas okupacji, przenieśliśmy się w czasie spacerując po ulicy Piłsudskiego w odsłonie przedwojennej.
Taka wizyta skłoniła wszystkich do refleksji i zadumy.
Korzystając z pięknej pogody postanowiliśmy jeszcze udać się do Sopotu, by na słynnym molo odetchnąć świeżą morską bryzą, poczuć na twarzach delikatne muśnięcia słoneczka i cieszyć się z tego, że żyjemy w wolnym świecie a wojna to tylko dalekie wspomnienie.