MOPS Bydgoszcz

Bydgoskie kamienice

W dniu 20.07.2019 r. seniorki z „Babiego Lata” miały możliwość zwiedzania miasta w nietypowy sposób, linią tramwajową nr „zero”.

Ponad 100 letnim tramwajem Herbrandt, najstarszym zachowanym tramwajem, który został odbudowany w Bydgoszczy udaliśmy się na przejażdżkę. Trasa prowadziła przez centrum miasta, pomiędzy Lasem Gdańskim, a Rycerską.

Z okien tramwaju podziwialiśmy pięknie odnowione kamienice w tym m.in. rozgłośnię Polskiego Radia, Kościół Piotra i Pawła.

Następnie udaliśmy się na piesze zwiedzanie reprezentacyjnej ulicy naszego miasta – ul. Gdańską, był to spacer szlakiem Święcickiego – twórcy kilkudziesięciu bydgoskich kamienic. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Hotelu pod Orłem – monumentalnego, bogato dekorowanego gmachu. Nad jego fasadą znajduje się ogromna rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami. Bogate zdobnictwo budynku sprawia, iż wygląda on jak pałac, dzięki czemu w IX wieku był i nadal pozostaje wizytówką Bydgoszczy.

Później udaliśmy się w dalszą drogę po ulicy Gdańskiej, podziwiając kamienice mieszkalne,

a w szczególności narożną przy ulicy Plac Wolności. Budynek jest wyjątkową budowlą, często uwiecznianą na pocztówkach. Składa się z czterech trzypiętrowych skrzydeł i wewnętrznego dziedzińca. Zwraca uwagę przepięknym zdobnictwem.

Obejrzeliśmy też zespół sześciu budynków w tyle Gdańskiej od numeru 86 do 96. Jak się dowiedziałyśmy, kamienice powstawały corocznie na zamówienie jednej osoby – niemieckiego kupca. Budynki przyciągają wzrok ozdobnymi aniołkami syrenami, a jedna z nich ma na dachu żeliwną, ażurową barierkę. Stwierdziliśmy zgodnie, iż takie budownictwo w przeciwieństwie do współczesnego, bardziej do nas przemawia,jest jedyne i niepowtarzalne w swym wzornictwie.
W trakcie wycieczki mogliśmy poczuć ducha przeszłości.