W dniu 07.02.2020r. Seniorki „Babiego Lata” odwiedziły Muzeum Okręgowe, by obejrzeć dwie fascynujące wystawy: „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” oraz „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”
Pierwsza z nich przybliżyła nam życie bydgoszczan i wydarzenia, które doprowadziły do włączenia naszego miasta w granice niepodległego państwa polskiego.
Przypomniałyśmy sobie ważne wydarzenia poprzedzające powrót Bydgoszczy do Macierzy od 1914r., poprzez wybuch Powstania Wielkopolskiego w 1918r., podpisanie Traktatu Wersalskiego w 1919r., który stanowił m.in. o włączeniu Bydgoszczy do Polski. Szczególnie dużo uwagi poświęcono właśnie temu wydarzeniu, prezentując słuchowisko dokumentujące dzień 20 stycznia 1920r., kiedy ostatnie oddziały niemieckie opuściły miasto, a na Starym Rynku ludność entuzjastycznie witała wkraczające oddziały Wojska Polskiego. Pośród różnorodności archiwaliów, numizmatów bardzo zainteresował nas fotoplastykon ze zdjęciami dokumentującymi życie miasta w latach 1914 – 1920. Oglądanie zdjęć przy pomocy tego urządzenia przeniosło nas na chwilę w czasie – to było niesamowite uczucie!
Druga wystawa była niejako wirtualnym spacerem po rejonie śródmiejskim – od Starego Rynku, poprzez ulicę Mostową, plac Teatralny, ulicę Gdańską, aż do placu Wolności. Wędrówka ta, pozwoliła nam na zaobserwowanie zmian, jakie zachodziły w architekturze naszego miasta od lokacji po powstanie nowoczesnego ośrodka, o ważnym statusie dla pogranicza Pomorza, Wielkopolski i Kujaw. Miałyśmy okazję obejrzeć najważniejsze symbole miasta, ciekawe miejsca oraz zapoznać się z życiem codziennym ludzi, pozostałych po nich pamiątkach. Bardzo spodobała nam się możliwość skorzystania z eksponatów multimedialnych, w tym ciekawej opowieści o Bydgoskim Zamku.