MOPS Bydgoszcz

O młodzieży w projekcie „Rodzina w Centrum 3” słów kilka …

W listopadzie młodzież wychowująca się w rodzinnej pieczy zastępczej
i uczestnicząca w projekcie „Rodzina w Centrum 3” brała udział w zajęciach
z improwizacji teatralnej, prowadzonych przez znanego bydgoskiej publiczności, Cezarego Markiewicza. Pan Cezary wprowadził uczestników w skomplikowany świat wyrażania własnych emocji i współodczuwania, a także uczył bycia wrażliwym na drugiego człowieka.

Młodzież z rodzin zastępczych biorąc udział w całym cyklu warsztatów i zajęć nabywa i rozwija niezbędne umiejętności i kompetencje społeczne, poszerza wiedzę. Uczy się, dowiaduje nowych rzeczy, doświadcza. W szerszej perspektywie czasowej te nowo nabyte doświadczenia pozwolą uczestnikom i uczestniczkom rozwinąć skrzydła w samodzielności codziennego życia. Pomogą odkryć uzdolnienia i ukryte talenty oraz wydobędą na światło dzienne naturalną wrażliwość dziecka. Ułatwi im to radzenie sobie z przeciwnościami losu.

Początki warsztatów i grupy wsparcia były niełatwe, zbiór trudnych charakterów i osobowości. Każdy inny i „obcy” wobec współuczestnika zajęć. Przeważały ograniczone zaufanie, postawa zamknięta i dystans. Z każdym spotkaniem jednak młodzież oswajała się z obecnością osoby prowadzącej i współuczestnikami. Dystans i tzw. rezerwa się zmniejszyły, zniknęły lęki i obawy oraz nadmierny wewnętrzny krytycyzm. Zastąpiły je akceptacja, pozytywne nastawienie i integracja z grupą z perspektywą na rozwój osobisty.

Projekt „Rodzina w Centrum 3” w tym roku rozszerzył swoje działania i objął wsparciem także młodzież z pieczy instytucjonalnej Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. Młodzi ludzie z Mieszkań Usamodzielnienia biorą udział w warsztatach, grupie wsparcia i zajęciach profilaktyczno-wychowawczych