MOPS Bydgoszcz

Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu

W dniu 21.11.2019 r. Seniorki z „ Babiego Lata” udały się do krainy mydła, by poznać ponad 5000 letnią historię higieny człowieka. W niepozornym muzeum usytuowanym w samym centrum Bydgoszczy przy ulicy Długiej zgłębiałyśmy tajniki wyrobu mydła. Każda z nas uważnie wsłuchując się w instrukcje prowadzącego warsztaty, wykonała własnoręcznie swoje mydełko.

Następnie udałyśmy się w krótką podróż w czasie, by dowiedzieć się jak w poszczególnych okresach historycznych ludzie dbali o czystość swojego ciała.

Zobaczyłyśmy rekonstrukcje dawnej greckiej toalety, słuchając niezwykle ciekawej opowieści o starożytnych zwyczajach higienicznych. Dowiedziałyśmy się jak wyglądało pradawne „mydło” ( mazidło składające się z piasku, tłuszczu i pyłu wulkanicznego nakładane na całe ciało), strigile ( skrobaczka, którą starożytni zdzierali z ciała nałożone mydło wraz z cząsteczkami brudu).

Bardzo dużym zaskoczeniem była dla nas gąbka, służąca jako papier toaletowy wielokrotnego użytku !

I tak poprzez Średniowiecze, gdzie w obawie przed rozprzestrzenianiem się dżumy ( sądzono iż ciepła woda jest siedliskiem zarazków), wiek XIX ( gdzie pojawiły się cynkowe wanny i toalety w kamienicach oraz pierwowzory prysznica) aż po połowę XX wieku. Bardzo spodobała nam się rekonstrukcja Pralni Pani Józefiny ( praczka z Bydgoszczy, która, jak inne praczki mieszkała w domu zwanym galeriowcem przy ulicy Przyrzecze). Jedna z nas zapoznała się z pracą praczki z bliska – siadając na ryczce, dzierżąc w dłoniach mydło i żelazną tarkę wyprała koszulkę, a następnie zawiesiła na lince ! Przypomniałyśmy sobie też wygląd pralki Frani, obejrzałyśmy ciekawą kolekcję mydeł z ostatnich 100lat ( szczególnie zwróciłyśmy uwagę na te z PRL For You, czy Jacek i Agatka, bo z nimi wiążą się nasze wspomnienia) oraz sklep kooonialny.

Było przeciekawie i zabawnie, kto nie widział niech żałuje !