Rodzina w Centrum 3 – MOPS Bydgoszcz http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl Fri, 20 May 2022 06:08:14 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Kilka słów o TERAPII http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9366 Mon, 16 May 2022 10:14:13 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9366

Szanowni Państwo,

dziś kilka słów o Terapii, w ramach projektu „Rodzina w Centrum 3”:

działalność prowadzona dla Państwa, w ramach projektu „Rodzina w Centrum 3”, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bydgoszczy odbywa się budynku naszego organu, przy
ul. Toruńskiej 272 oraz w gabinecie terapeuty przy ul. Stawowej.

Podczas codziennej pracy z Beneficjentami nasi Terapeuci:

  • zajmują się wieloma problemami natury psychicznej;
  • wpływają na zmianę ich postaw,
  • zwiększają rozumienie emocji oraz uświadamiają konieczność radzenia sobie z nimi.

Specjalistki pracują zarówno z rodzinami biologicznymi jak i zastępczymi. Codziennością jest pobudzanie motywacji do pracy nad sobą i do współpracy z partnerem czy z dzieckiem, tak aby znaleźć rozwiązanie dla nurtującego problemu. Najważniejszym jest odnalezienie ukrytego potencjału jednostki i nauka jak go wykorzystać w mądry i konstruktywny sposób.

Terapia cieszy się największym powodzeniem wśród osób korzystających ze wsparcia Centrum Wspierania Rodzin. Doświadczenie wskazuje, iż najczęściej z pomocy korzystają pojedyncze osoby dorosłe i dzieci, ale zdarzają się też pary, małżeństwa czy tandem opiekun i dziecko. Każda sytuacja jest dla nas indywidualna i jednakowoż ważna. Trudno jest oszacować ramy czasowe terapii, bowiem jedni korzystają ze wsparcia długotrwale, innym zaś wystarczy kilka spotkań, by móc osiągnąć upragnioną równowagę.

Terapeutki są niezmiernie zaangażowane w pracę, dokładają wszelkich starań w proces edukowania, poszukiwania alternatywnych rozwiązań, w razie konieczności kierując do innych specjalistów pracy z rodziną. Pamiętać należy, iż korzystający z psychoterapii dorośli czy dzieci nie zawsze doświadczają zaburzeń psychicznych, a jedynie odczuwają potrzebę poprawienia jakości funkcjonowania psychicznego. Psychoterapia wówczas przynosi wymierne korzyści w postaci  zwiększenia motywacji do działania, wzmocnienia lub wydobycia pewności siebie czy poprawy komunikacji z innymi ludźmi, w konsekwencji prowadząc do poprawy w zakresie życia psychicznego, osobistego, jak również zawodowego.

Logotypy teleopieki

]]>
Projekt „Rodzina w Centrum 3” działa pomimo przeciwności … http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9201 Tue, 22 Mar 2022 10:01:02 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9201  

 

Szanowni Państwo,

pragniemy Państwa poinformować, iż od początku 2022 roku Rodzina w Centrum 3 działa „pełną parą”. W pierwszym kwartale tego roku realizujemy działania zgodnie z naszym planem. Wspieramy rodziców  biologicznych i zastępczych oraz ich pociechy.

W ramach naszej aktywności, odbywają się konsultacje ze specjalistami:

  • Psychiatrą,
  • Pedagogiem,
  • Psychologiem,
  • Logopedą i
  • Terapeutą.

Rodzice ponownie spotkali się na grupie wsparcia i warsztatach podnoszących kompetencje rodzicielskie. Młodzież, przebywająca w pieczy zastępczej, rozpoczęła udział w pierwszych z cyklu warsztatów oraz w spotkaniu grupy wsparcia:

Grupa wsparcia dla młodzieży usamodzielnianej:

Grupa wsparcia dla rodzin:

Zachęcamy Państwa do śledzenia naszej aktywności :)

 

]]>
Ostatni miesiąc roku 2021 w projekcie „Rodzina w Centrum 3” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8932 Tue, 21 Dec 2021 14:08:08 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8932

Miesiąc świąteczny jest zawsze czasem intensywnym w życiu prywatnym, ale też zawodowym. Jest czasem wzmożonych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, który nieuchronnie się zbliża. To też czas tęsknoty za bliskimi i rodziną, której nie ma już wśród nas, czas nasilenia różnych chorób i obniżenia nastroju, bo wokół brakuje słońca.

W grudniu w ramach projektu odbyły się warsztaty dla młodzieży, warsztaty socjoterapeutyczne, grupy wsparcia dla rodzin i dla młodzieży, terapia i spotkania z psychologiem, pedagogiem, terapeutą, logopedą i psychiatrą.

Nie ustajemy w staraniach by naszym podopiecznym funkcjonowało się lepiej i by z uśmiechem na ustach żyło im się lżej.

Kadra zajmująca się projektem życzy pogody ducha, życzliwości i dobroci nie tylko na Święta. Poniżej życzenia jednej z uczestniczek naszych zajęć:

życzenia uczestniczki

]]>
O młodzieży w projekcie „Rodzina w Centrum 3” słów kilka … http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8861 Mon, 22 Nov 2021 08:53:38 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8861 W listopadzie młodzież wychowująca się w rodzinnej pieczy zastępczej
i uczestnicząca w projekcie „Rodzina w Centrum 3” brała udział w zajęciach
z improwizacji teatralnej, prowadzonych przez znanego bydgoskiej publiczności, Cezarego Markiewicza. Pan Cezary wprowadził uczestników w skomplikowany świat wyrażania własnych emocji i współodczuwania, a także uczył bycia wrażliwym na drugiego człowieka.

Młodzież z rodzin zastępczych biorąc udział w całym cyklu warsztatów i zajęć nabywa i rozwija niezbędne umiejętności i kompetencje społeczne, poszerza wiedzę. Uczy się, dowiaduje nowych rzeczy, doświadcza. W szerszej perspektywie czasowej te nowo nabyte doświadczenia pozwolą uczestnikom i uczestniczkom rozwinąć skrzydła w samodzielności codziennego życia. Pomogą odkryć uzdolnienia i ukryte talenty oraz wydobędą na światło dzienne naturalną wrażliwość dziecka. Ułatwi im to radzenie sobie z przeciwnościami losu.

Początki warsztatów i grupy wsparcia były niełatwe, zbiór trudnych charakterów i osobowości. Każdy inny i „obcy” wobec współuczestnika zajęć. Przeważały ograniczone zaufanie, postawa zamknięta i dystans. Z każdym spotkaniem jednak młodzież oswajała się z obecnością osoby prowadzącej i współuczestnikami. Dystans i tzw. rezerwa się zmniejszyły, zniknęły lęki i obawy oraz nadmierny wewnętrzny krytycyzm. Zastąpiły je akceptacja, pozytywne nastawienie i integracja z grupą z perspektywą na rozwój osobisty.

Projekt „Rodzina w Centrum 3” w tym roku rozszerzył swoje działania i objął wsparciem także młodzież z pieczy instytucjonalnej Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. Młodzi ludzie z Mieszkań Usamodzielnienia biorą udział w warsztatach, grupie wsparcia i zajęciach profilaktyczno-wychowawczych

Warsztat improwizacji teatralnej 13 listopad 2021 Warsztat improwizacji teatralnej 6 listopad 2021 Warsztaty "Perfekcyjna Pani i Pan Domu" dla młodzieży z Mieszkań Usamodzielnienia BZPOW ]]>
Promocja Rodzinnej Pieczy Zastępczej http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8855 Mon, 22 Nov 2021 08:46:20 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8855 W październiku 2021 w ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” zorganizowaliśmy spotkanie promujące rodzinne formy zastępczej pieczy.

W obecnych trudnych czasach, osłabionych dodatkowo przez Covid-19, niezmiernie trudno jest znaleźć kandydatów na rodziców zastępczych. Ludzi zaangażowanych i z pasją, którzy stworzą „nieswoim” dzieciom dobry „dom”, spokojny i bezpieczny azyl.

Jako Ośrodek Pomocy Społecznej podejmujemy wiele działań by promować wśród mieszkańców naszego miasta tę formę misji i pomocy dzieciom.

Dnia 23.10.2021 w Klubie Sportowym CENTRUM, ul. Nowotoruńska 8 w Bydgoszczy spotkaliśmy się z osobami żywo zainteresowanymi rodzinną pieczą zastępczą, by porozmawiać o rozwoju tych form pieczy oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego do 14 dzieci, blaskach i cieniach rodzicielstwa zastępczego oraz skorzystać z wiedzy doświadczonych animatorów i zrobić coś wspólnie z dziećmi w wolnym czasie.

Podczas spotkania zaprezentowano filmy o charakterze edukacyjnym, dyskutowano na temat problemów czyhających na rodziców zastępczych ale też o dobrych praktykach, które wspomagają obecnie deinstytucjonalizację pieczy zastępczej.

W drugiej części spotkania zarówno dorośli jak i dzieci mieli okazję wspólnie kreatywnie się bawić pod okiem animatorów z Fundacji Fantazmat i zaznać sportowych emocji pod okiem psycholog sportu Pani Beaty Przyborskiej oraz instruktora tenisa ziemnego Pana Ireneusza Przyborskiego i dzięki ich zaangażowaniu poznać podstawy tej dyscypliny sportu.

Panel dyskusyjny Kreatywne zabawy Zabawy improwizowane Zapoznanie z kortem tenisowym ]]>
U Nas Rodzina zawsze jest w Centrum uwagi! http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8849 Fri, 19 Nov 2021 08:15:42 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8849

Rodzina w Centrum to projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy od 2016r. W trzeciej edycji nadal oferujemy wsparcie w postaci poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, psychiatrycznego, a nowością jest poradnictwo logopedyczne. Osoby z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, rodziny zastępcze czy też młodzież opuszczająca pieczę zastępczą mogą liczyć także na wsparcie terapeuty, czy grup wsparcia. W celu podwyższenia kompetencji rodzicielskich organizujemy tematyczne warsztaty dla rodziców, a dla dzieci w tym czasie przewidziane są animacje. Dla rodziców zastępczych dodatkowo dostępna jest superwizja. Młodzież przebywająca w pieczy zastępczej i przygotowywana do jej opuszczenia ma możliwość korzystania z warsztatów, grupy wsparcia czy zajęć profilaktyczno-wychowawczych. Dla młodszych dzieci i młodszej młodzieży organizujemy warsztaty socjoterapeutyczne oraz „Moje emocje”.

Szeroki wachlarz pomocy wiąże się z odpowiedzialnością, a także ogromnym zaangażowaniem specjalistki ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej Pani Oli, która ogarnia jednocześnie plany dnia, harmonogramy wsparcia, organizację sal, catering, powiadamianie potencjalnych uczestników projektu, wypełnianie niezbędnej dokumentacji i inne pomniejsze zadania. Nierzadko też nasza Pani Ola gasi pożary i na cito zmienia harmonogram, gdy zachoruje prowadzący. Przynosi zabawki nudzącym się w poczekalni dzieciom, proponuje klocki lego małym łobuziakom, a także ratuje wodą, czy ciastkiem podczas zajęć, gdy młody człowiek podczas pracy z Panią logopedą zgłodnieje.

Codzienność w projekcie jest zawsze intensywna, ale lubimy to pozytywne zamieszanie 😊

zajęcia animacyjne

zajęcia animacyjne

warsztat dla rodziców

warsztat dla rodziców

]]>
PROJEKT PARTNERSKI „Rodzina w Centrum 3” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7951 Mon, 15 Feb 2021 13:46:26 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7951 Baner ZPFZLogo projektu RWC3

PROJEKT RODZINA W CENTRUM 3

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

 Całkowita wartość projektu: 19.330.603,60 zł

Dofinansowanie projektu z UE: 16.431.013,06 zł

OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.01.2021 – 31.12.2023

Rusza 3 edycja projektu partnerskiego pn. „Rodzina w Centrum 3”. Projekt obejmuje swym zasięgiem Województwo Kujawsko – Pomorskie i realizowany jest od 1.01.2021 roku do 31.12.2023 roku. W związku z oczekiwaniem na wybór wykonawcy, świadczenie usług z zakresu specjalistycznego poradnictwa rodzinnego oraz innych form wsparcia, planowane jest na koniec lutego, początek marca. Uprzejmie przypominamy, iż udział uczestników
w projekcie jest bezpłatny, zaś rekrutacja jest ciągła i odbywa się na bieżąco.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej poprzez zbudowanie jednego zintegrowanego systemu pomocy dla rodzin w województwie kujawsko-pomorskim. Działania w projekcie przyczynią się do rozwoju i poprawy dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, a tym samym zapewnią rodzinom możliwość lepszego funkcjonowania w przyszłości.

Efekty:

  • kompleksowe objęcie wsparciem rodzin zastępczych oraz rodzin przeżywających trudności opiekuńczo – wychowawcze;
  • poprawę relacji w rodzinie;
  • równe szanse rozwoju dzieci;
  • zmniejszenie liczby dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej;
  • wzrost liczby kandydatów na rodziny zastępcze.

Projekt „Rodzina w Centrum 3” skierowany jest do (grup docelowych):

-osób przebywających w pieczy zastępczej;

-osób opuszczających pieczę zastępczą;

-osób w rodzinach przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych (w tym rodziny objęte wsparciem asystenta rodziny);

-osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą;

-kandydatów do sprawowania rodzinnej pieczy zastępczej;

-osób prowadzących rodzinne domy dziecka;

-dyrektorów placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego;

-rodzin doświadczających problemów opiekuńczo-wychowawczych związanych z zaburzeniami FASD u dzieci;

-innych osób, których udział w projekcie jest niezbędny do skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” zaplanowano następujące formy wsparcia:

1. Specjalistyczne poradnictwo rodzinne: pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne, logopedyczne.

2. Terapię rodzinną/grupową i indywidualną.

3. Warsztaty „Moje emocje” dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej oraz rodzin
z problemami opiekuńczo – wychowawczymi.

4. Warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie.

5. Zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców korzystających z warsztatów.

6. Grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych.

7. Superwizja rodzin zastępczych.

8. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym socjoterapeutyczne.

9. Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.

10. Grupy wsparcia dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej.

11. Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze.

12. Spotkania promujące rodzinną pieczę zastępczą.

Osoba, która chce skorzystać z poradnictwa bądź innych form wsparcia realizowanych w ramach projektu, musi spełniać kilka kluczowych warunków: przede wszystkim powinna zamieszkiwać na terenie miasta Bydgoszcz; przynależeć do grup docelowych projektu; nie korzystać jednocześnie z takich samych form wsparcia w żadnym innym projekcie współfinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny.

Natomiast osoby, które zostaną zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie, zobowiązane są do podpisania i przedłożenia poniższych dokumentów:

– formularz zgłoszeniowy;

– dane uczestnika wraz z deklaracją udziału w projekcie;

– oświadczenie w tym zgoda na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku;

– inne dokumenty niezbędne do rozpoczęcia udziału w projekcie.

Realizacja powyższych działań odbywać się będzie w Centrum Wspierania Rodzin, utworzonym na potrzeby projektu, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 272, pokój nr 1 (parter), telefon kontaktowy: (52) 330-12-92 oraz 885-550-292, e-mail: rwc@mopsbydgoszcz.pl

Obecnie pracujemy 5 dni w tygodniu w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Natomiast po zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 Centrum Wspierania Rodzin będzie czynne 5 w dni w tygodniu, w godzinach:

Poniedziałek: 7.30 – 15.30
Wtorek: 7:30-15:30
Środa: 7.30 – 17.30
Czwartek: 7.30 – 17.30
Piątek: 7.30 – 13.30

Osoby do kontaktu:

specjalista ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej Aleksandra Krawczuk

koordynator projektu Magdalena Talar.

Baner ZPFZ

]]>