Rodzina w Centrum – MOPS Bydgoszcz http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl Tue, 10 Jul 2018 15:06:08 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Pierwsza edycja projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum” dobiegła końca http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4964 Mon, 09 Jul 2018 12:07:30 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4964 Ostatnie miesiące funkcjonowania Centrum Wspierania Rodzin, które powstało w ramach projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum” obfitowały w wiele różnorodnych form wsparcia. Był to czas bardzo aktywny, intensywny, pełen wrażeń, a także nowych doświadczeń i edukacji przez zabawę.

Kwiecień 2018

W miesiącu kwietniu kontynuowano realizację poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, prawnego oraz psychiatrycznego. Ponadto w kwietniu odbyły się cztery spotkania grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych, mediacje rodzinne, terapia oraz indywidualne spotkanie z superwizorem, które zapewniło rodzicom zastępczym niezbędne wsparcie.

Miesiąc kwiecień, umożliwił rodzicom naturalnym i zastępczym wzięcie udziału w warsztatach wzmacniających kompetencje rodzicielskie. W tym samym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach animacyjnych, gdzie miały zapewnioną kompleksową opiekę i kreatywnie spędzały czas na zabawie. Podczas kwietniowych warsztatów rodzice dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc, jak sobie radzić z przemocą w Internecie, gdzie szukać pomocy, kiedy dojdzie do takiej sytuacji, a także poznali zasady bezpiecznego korzystania z różnorodnych mediów.

Zdj. Animacje dla dzieci

Ponadto w kwietniu dwie uczestniczki projektu, otrzymały możliwość skorzystania z bonu edukacyjnego, w postaci kursu przygotowującego do matury – język angielski (poziom podstawowy). Kurs pozwoli uczestniczkom dokształcić swoje umiejętności z zakresu komunikacji i słownictwa.

Na przełomie kwietnia i maja 2018 roku, wybrana grupa uczestników projektu „Rodzina w Centrum” otrzymała niecodzienną okazję spędzenia tegorocznej „Majówki”. Już po raz trzeci Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu zorganizował dla rodzin zastępczych i rodzin z trudnościami opiekuńczo wychowawczymi wyjazd edukacyjny z elementami integracyjnymi. W trzeciej odsłonie udział wzięło 36 osób. Miejscem docelowym wyjazdu był Dworek Tucholski w Zblewie, położony w pięknej scenerii Borów Tucholskich. Pierwszy dzień pobytu przeznaczony był głównie na naukę oraz wzmacnianie kompetencji rodzicielskich i społecznych. Kolejne dni służyły przede wszystkim integracji i edukacji poprzez zabawę, a także kulturo- i krajoznawczym wycieczkom z elementami edukacyjnymi. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zobaczenia między innymi kamiennych kręgów i kurchanów w miejscowości Odry, a także Grodziska Owidz – XI-wiecznej osady. Miłym elementem były odwiedziny w Kociewskiej Izbie Regionalnej przy Zespole Szkół Publicznych w Bytonii. Uczestnicy poznali kulturę i tradycję mieszkańców regionu etnograficzno – kulturowego jakim jest Kociewie. Zobaczyli tradycyjne stroje, hafty oraz przedmioty codziennego użytku. Wspólna wycieczka do Gdańska – spacer po starówce i warsztaty w manufakturze cukierków CIUCIU – spodobała się w szczególności najmłodszym uczestnikom. Po zwiedzaniu gdańskich zabytków, przyszedł czas na relaks w aquaparku w Sopocie. Wbrew pozorom bawili się dobrze, nie tylko najmłodsi. :-) Pomiędzy licznymi wycieczkami, animatorzy organizowali czas wolny, zarówno dla dzieci, jak i całych rodzin. Konkurencje sportowe, a w tym: narty, spodnie, worki animacyjne, przeciąganie liny, pajęczyna itp. cieszyły się największym zainteresowaniem. Dodatkowo infrastruktura ośrodka wypoczynkowego pozwala na spędzanie czasu wolnego według własnego uznania i potrzeb. Do dyspozycji gości była sala zabaw, a w niej między innymi: stół do gry w bilard i piłkarzyki. Ponadto na świeżym powietrzu znajdowała się: trampolina, boisko do gry, oczko wodne z narybkiem, a także plac zabaw dla najmłodszych. Po raz trzeci misja związana z wyjazdem edukacyjno – integracyjnym została wykonana. Rodziny korzystały z przygotowanych form wsparcia w postaci m.in. pomocy Psychologa i Terapeuty, zabaw i różnorodnych alternatywnych form spędzania czasu wolnego, integrując się przy tym z innymi rodzinami. Na koniec uśmiechnięte, zadowolone buzie dzieci, jak i ich rodziców oraz słowa podziękowań udowodniły potrzebę organizacji tego typu wyjazdów.

Zdj. Grodzisko

Zdj. Grodzisko Owidz

Zdj. Gdańsk

Zdj. Manufaktura CiuCiu – Gdańsk

Maj 2018

Przedostatni miesiąc realizacji projektu „Rodzina w Centrum”, był czasem bardzo intensywnym, aktywnym, wypełnionym skondensowaną dawką wiedzy oraz zabaw.

W maju uczestnicy projektu aktywnie korzystali ze specjalistycznego wsparcia pedagogicznego, psychologicznego, psychiatrycznego, prawnego, jak i terapii, co było uzależnione od indywidualnych potrzeb. Ponownie rodziny naturalne, jak i zastępcze spotkały się na grupach wsparcia. W maju, odbyło się także spotkanie z superwizorem oraz mediatorem. Po raz kolejny rodzice naturalni i zastępczy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach wzmacniających kompetencje rodzicielskie, zaś dzieci w zajęciach animacyjnych. Tym razem tematyka warsztatów opierała się na skutecznej komunikacji, która jest podstawą rozwiązywania konfliktów. Rodzice pogłębiali wiedzę na temat własnych strategii stosowanych w sytuacjach konfliktów oraz konsekwencji ich stosowania. Ponadto poznali style funkcjonowania społecznego, a także poszerzyli swoją wiedzę na temat psychologicznych uwarunkowań powstawania konfliktów i ich możliwych skutków.

Maj umożliwił również osobom przebywającym i opuszczającym pieczę zastępczą, wzięcie udziału w dwóch warsztatach na temat budowania prawidłowych zdrowych relacji oraz pułapek uzależnień. Uczestnicy zastanawiali się, jak budować zdrowe związki damsko-męskie, co można zrobić, aby relacje były bardziej udane, jak zwycięsko wychodzić z konfliktu dla obu stron oraz, w jaki sposób unikać schematów relacyjnych. Na drugim warsztacie młodzież poznała rodzaje uzależnień, zaznajomiła się ze zjawiskiem uzależnienia i współuzależnienia, faktami i mitami ich dotyczącymi, a także z wiedzą jak zapobiegać uzależnieniom.

Zdj. Warsztat dla osób opuszczających pieczę zastępczą

Młodzi ludzie przebywający w pieczy zastępczej oraz dzieci z rodzin naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi w wieku od 7 do 14 lat wzięli udział w warsztatach socjoterapeutycznych. Nabywali umiejętności, które zapobiegają niedostosowaniu społecznemu. Pierwszy warsztat, był skierowany do starszych dzieci (11 – 14 lat). Uczestnicy poznali czym jest cyberprzemoc, co zrobić, by się chronić oraz gdzie szukać pomocy. W drugim warsztacie socjoterapeutycznym brały udział młodsze dzieci (7 – 10 lat) i one także, miały możliwość poznania jak sobie radzić z przemocą i niebezpiecznymi treściami w Internecie.

31 maja, zakończyła się rekrutacja nowych uczestników do projektu „Rodzina w Centrum”.

Czerwiec 2018

W czerwcu zrealizowano ostatnie godziny poradnictwa psychologicznego, psychiatrycznego, prawnego, pedagogicznego, terapii oraz mediacji. Ponadto odbył się ostatni warsztat wzmacniający kompetencje rodzicielskie na temat pułapek uzależnień. Rodzice zaznajomili się ze zjawiskiem i rodzajami uzależnień oraz współuzależnienia, faktami i mitami dotyczącymi uzależnień oraz tak istotną w tych przypadkach profilaktyką.

4 czerwca z okazji Kujawsko – Pomorskich obchodów dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Dworze Artusa w Toruniu, odbyła się Konferencja „Rodzic na zastępstwo – miłość na zawsze”. Uroczystości towarzyszyła Gala Rodzicielstwa Zastępczego, w której wzięło udział pięć rodzin zastępczych z terenu miasta Bydgoszczy. Wszystkie rodziny, za swoją pracę i poświęcenie zostały wyróżnione.

Zdj. Gala Rodzicielstwa Zastępczego

Ponadto 5 oraz 6 czerwca w bardzo pomyślny sposób przebiegły spotkania promujące rodzinną pieczę zastępczą w ICF Cafe przy ul. Zduny 8. Na spotkania zostało zaproszonych ponad 80 osób, z różnych instytucji, z różnym doświadczeniem i wiedzą. Uczestnicy obu spotkań wymieniali się swoimi spostrzeżeniami, a także między innymi dowiedzieli się, jak wygląda procedura ustanowienia rodziny zastępczej, jakie wynagrodzenie otrzymują zawodowe rodzin zastępcze i prowadzący rodzinne domy dziecka, jakie są niezbędne umiejętności oraz zadania przyszłego rodzica zastępczego.

Zdj. Spotkanie edukacyjne

W czerwcu przyszedł również czas na rozliczenia, sprawozdania oraz podsumowania z przebiegu dwóch lat działania projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum” w Bydgoszczy i w całym województwie Kujawsko-Pomorskim.

Składamy serdecznie podziękowania wszystkim uczestnikom projektu „Rodzina w Centrum” za wspólny, intensywny i owocny czas pracy. Cieszymy się bardzo, iż chętnie uczestniczycie Państwo w oferowanych przez Centrum Wspierania Rodzin formach wsparcia.

Podziękowania należą się również wszystkim specjalistom, którzy rzetelnie i skrupulatnie udzielali poradnictwa naszym uczestnikom, prowadzili warsztaty oraz grupy wsparcia. Ponadto dziękujemy koordynatorom pieczy zastępczej, asystentom rodziny oraz pracownikom socjalnym za cenne wskazówki, wsparcie i wspólną współpracę na rzecz rodzin oraz współdziałanie w procesie pozyskiwania nowych uczestników do niniejszego projektu.

Już dziś gorąco zapraszamy do udziału w kolejnej edycji projektu „Rodzina w Centrum 2”. Ponownie uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z różnych form wsparcia. Pojawią się również nowe warsztaty dla dzieci „Moje emocje”.

]]>
Zakończenie projektu partnerskiego pn. „Rodzina w centrum” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4949 Mon, 09 Jul 2018 09:44:47 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4949 W związku z zakończeniem w dniu 30 czerwca 2018 roku projektu, pn. „Rodzina w Centrum” (RPKP.09.03.02-04-0008/16) realizowanego w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne społeczeństwo, Działania 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałania 9.3.2 Rozwój usług społecznych w ramach części RPO WKP 2014-2020 współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy, że w MOPS w Bydgoszczy przez okres 4 tygodni, tj. do 30 lipca 2018 r. w dalszym ciągu funkcjonują i dostępne są następujące usługi:

  • konsultacje i poradnictwo specjalistyczne: psychologiczne, pedagogiczne, psychiatryczne, prawne, terapia, mediacje;
  • grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.

]]>
Realizacja projektu „Rodzina w centrum” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4611 Wed, 09 May 2018 11:24:20 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4611 STYCZEŃ 2018

W styczniu 2018 roku rozpoczęliśmy kolejny i ostatni już półroczny etap realizacji projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum”.

Styczeń zapewnił zarówno rodzicom naturalnym, jak i zastępczym możliwość skorzystania ze specjalistycznego wsparcia w formie poradnictwa psychiatrycznego.

LUTY 2018

W lutym natomiast oprócz poradnictwa psychiatrycznego, specjaliści udzielali wsparcia pedagogicznego. Ponadto na przełomie 17 – 21 lutego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy w ramach w/w projektu zorganizował wyjazd edukacyjny z elementami integracji, zarówno dla rodzin z trudnościami opiekuńczo – wychowawczymi, jak i rodzin zastępczych.

Tym razem 39 osobowa grupa zawitała do Wąbrzeźna w gminie Ryńsk. Uczestnicy zostali zakwaterowani w nowopowstałym hotelu RONDO. Już pierwszego dnia rodzice i opiekunowie „trenowali” swoje umiejętności wychowawcze, zastanawiali się nad tym jakimi są rodzicami/opiekunami, dzielili się z innymi swoimi „sposobami” radzenia sobie w trudnych, kryzysowych momentach bycia rodzicem. Ponadto poszerzali wiedzę z zakresu uzależnień dzieci i młodzieży. Kolejne dni przyniosły jeszcze większą dawkę wiedzy i praktycznych rozwiązań. Warsztaty, dyskusje, dobre praktyki sprzyjały nawiązaniu dobrego kontaktu między uczestnikami i przyswajaniu wiedzy. Podczas warsztatów została również poruszona tematyka dotycząca m.in. asertywności w życiu i wychowaniu dzieci, sposobów spędzania czasu wolnego z dziećmi, a także przedstawione zostały metody rozładowywania napięć emocjonalnych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. To tylko część zagadnień, jakie zostały zaprezentowane odbiorcom warsztatów. Ponadto do dyspozycji dorosłych uczestników wyjazdu byli specjaliści: terapeuta i psycholog, którzy w miarę potrzeb służyli swoją poradą i doświadczeniem podczas indywidualnych sesji.

Dla młodszych uczestników wyjazdu animatorzy przygotowali duży wachlarz atrakcji. Od zajęć statycznych, skupiających się na motoryce małej i konstruktywnym myśleniu, po gry i zabawy zespołowe. Niektóre z zaproponowanych zajęć to bajkowe kolorowanki, gry planszowe, „domowe” kino na dużym ekranie z niespodzianką w postaci popcornu i lodów, wyścigi rzędów, spacery po okolicy, zabawy na świeżym powietrzu, na placu zabaw, malowanie buziek, balonowe szaleństwa i wiele, wiele innych.

Dbając o integracyjny element wyjazdu wykonawca nie zapomniał o atrakcjach dla całych rodzin, które angażowały wszystkich członków rodziny, a także integrowały rodziny między sobą. Gra terenowa ulicami Wąbrzeźna była świetnym sposobem na poznanie zabytków miasta oraz historii Wąbrzeźna. Okazją do uruchomienia elementu „zdrowej” rywalizacji był pobyt w kręgielni Mango, gdzie do dyspozycji rodzin były tory do gry w kręgle a także stoły bilardowe i piłkarzyki. Zarówno dzieci, jak i dorośli świetnie się bawili i walczyli o coraz większą liczbę punktów a także miejsca na podium. Dla niektórych był to czas powrotu do miłych wspomnień z przeszłości, a dla innych pierwsze spotkanie z taką formą sportowej zabawy i rywalizacji. Pobyt na basenie najbardziej ucieszył najmłodszych uczestników. Pod okiem niektórych rodziców i opiekunów pływali i pluskali się w wodzie, korzystając z różnych akcesoriów pływackich. Dużą atrakcją przygotowaną przez wykonawcę była wycieczka do Radzynia Chełmińskiego, w którym mieszczą się ruiny zamku krzyżackiego. Przewodnikami po zamku byli dwaj rycerze, którzy nie tylko w pełnym rynsztunku pokazywali zakamarki ruin, ale także w ciekawy i przystępny dla wszystkich sposób przedstawiali historię zwiedzanego obiektu, a przygotowane zabawy i zabawki z czasów średniowiecza, przyciągnęły uwagę najmłodszych i pozwoliły na kilka godzin „przenieść się w czasie”. Pobyt na zamku zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz spektakularnym wystrzałem z armaty. Oczywiście dzieci nie zapomniały o sklepiku z pamiątkami.

Pracownicy hotelu Rondo również zadbali o swoich gości i zorganizowali zajęcia z zumby pod przewodnictwem certyfikowanej i energetycznej trenerki. Część grupy korzystała ze strefy SPA a pozostali w tym samym czasie z profesjonalnego wyposażenia sali fitness pod czujnym okiem trenera.

Uczestnicy wyjazdu edukacyjnego wrócili do domów z dużą dawką wiedzy oraz (mamy nadzieję) niezapomnianymi przeżyciami i wspomnieniami. Nawiązanie nowych znajomości i wzmocnienie nie tylko kompetencji wychowawczych ale również społecznych, bez wątpienia jest wartością dodaną zorganizowanego wyjazdu.

Wspólna zabawa Rycerz


MARZEC 2018

W miesiącu marcu uczestnicy projektu aktywnie korzystali ze specjalistycznego wsparcia psychiatrycznego, prawnego, pedagogicznego, psychologicznego, jak i terapii w zależności od swoich indywidualnych potrzeb. Oprócz tego w marcu rodziny naturalne, jak i zastępcze brały czynny udział w grupach wsparcia. Marzec to także ten miesiąc, który zapewnił specjalistyczne poradnictwo nowym uczestnikom.

]]>
Rodzina w Centrum http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4190 Tue, 23 Jan 2018 11:44:46 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4190 Ostatni kwartał 2017 roku przyniósł, w projekcie „Rodzina w Centrum” jeszcze większą dawkę wiedzy, doświadczenia i zabaw.

W trakcie ostatnich trzech miesięcy 2017r. kontynuowano realizację form wsparcia tj., poradnictwo pedagogiczne, psychiatryczne, psychologiczne, prawne, terapię indywidualną/grupową oraz mediacje.

W październiku rodzice biologiczni i zastępczy mieli możliwość wzięcia udziału w trzech warsztatach wzmacniających kompetencje rodzicielskie. Zdobywali wiedzę dotyczącą sposobów rozwijania inteligencji emocjonalnej u dzieci, poznawali metody usprawniania dziecka o szczególnych potrzebach oraz pracowali nad budowaniem tożsamości dziecka przebywającego w pieczy zastępczej. Równolegle w trakcie trwania warsztatów, pod okiem animatora, dzieci rozwijały swoje zdolności manualne, pracowały nad motoryką małą i dużą oraz doskonaliły zręczność i refleks.

W miesiącu październiku zrealizowano ostatni, z pięciu zaplanowanych na 2017r., warsztat dla osób przebywających i opuszczających rodzinną pieczę zastępczą. Młodzi ludzie zdobywali wiedzę dotyczącą efektywnego gospodarowania budżetem domowym. Zostali wzbogaceni o informacje, jak można sobie radzić w trudnych sytuacjach finansowych.

W październiku zostały zorganizowane dwa spotkania dotyczące rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14- dzieci. Na spotkania zaproszono osoby, które w rożny sposób działają na rzecz rodzin m.in.: pracowników socjalnych, pedagogów, wychowawców, policjantów, kuratorów, radnych, prawników, rodziny zastępcze. Każde spotkanie składało się z dwóch części: *teoretycznej, w postaci wykładu eksperckiego, na którym poruszano tematy związane m.in. z władzą rodzicielską, opieką prawną, procedurami tworzenia rodzin zastępczych, oraz *zajęć warsztatowych. Warsztaty odnosiły się do tematyki asertywności w wychowaniu dzieci, konstruktywnego rozwiązywania problemów i komunikacji bez przemocy a także metod rozładowywania napięć w relacjach rodzic-dziecko.

Zdj. Spotkanie edukacyjne

Listopad 2017r. był miesiącem najintensywniejszej pracy. Poza kontynuacją poradnictwa specjalistycznego, grup wsparcia, warsztatów wzmacniających kompetencje rodzicielskie, zajęć animacyjnych, spotkań promujących rodzinną pieczę zastępczą, rodziny zastępcze brały udział w kolejnym spotkaniu superwizyjnym. Udało się pozyskać i przeszkolić kolejne młode osoby do roli wolontariusza, które pomogą dzieciom w nadrabianiu zaległości szkolnych.
Zdj. Warsztaty dla wolontariuszy

Nową formą wsparcia zrealizowaną w listopadzie były warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 14 lat przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej oraz z rodzin naturalnych, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Zajęcia miały na celu nabycie umiejętności, które zapobiegają niedostosowaniu społecznemu. Młodzi ludzie dyskutowali o uzależnieniach behawioralnych m.in. od Internetu, telefonu komórkowego czy telewizji. Poznali również profilaktykę uzależnień oraz negatywne skutki uzależnienia od mass-mediów.

Warsztaty socjoterapeutyczne Grudzień 2017r. był miesiącem rozliczeń, sprawozdań i podsumowań. Zrealizowano ostatnie godziny mediacji, poradnictwa psychologicznego, psychiatrycznego i terapii, a także ostatnie dwa warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu „Rodzina w Centrum” za ten wspólny rok ciężkiej pracy. Cieszymy się, że chętnie uczestniczycie Państwo w oferowanych przez nas formach wsparcia. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w projekcie. Rekrutacja wciąż trwa !!!

]]>
Wyjazd edukacyjno-integracyjny http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4119 Thu, 18 Jan 2018 14:13:08 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=4119 W dniach 29.07.2017r-02.08.2017r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy w ramach ww. projektu zorganizował wyjazd edukacyjno-integracyjny dla rodzin zastępczych i rodzin z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi.

Dziewięć wybranych rodzin miało możliwość spędzenia czasu w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym w Smerzynie. Nie był to jednak czas przeznaczony wyłącznie na leniuchowanie. Grafik zajęć był napięty. Na rodziców czekał Trening Umiejętności Wychowawczych, na który składały się warsztaty o następującej tematyce:
-Trening umiejętności „dobry rodzic”, jakim jestem rodzicem,
-Asertywność w życiu i wychowaniu dzieci,
-Konstruktywne rozwiązywanie problemów: podstawy komunikacji, konflikty integrujące i dezintegrujące, konflikt a dziecko,
-Sposoby rozładowywania napięć: relaksacja, bajko-terapia, praca z ciałem,
-Konstruktywne sposoby spędzania wolnego czasu – ćwiczenia.
Rodzice mieli również możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z psychologiem i psychoterapeutą.
W czasie trwania warsztatów i konsultacji dla rodziców animatorzy wraz z opiekunami rodzin prowadzili zajęcia animacyjne dla dzieci. W programie znalazły się m.in.:
– animacje z chustą Klanza,
– gry zespołowe w tym: siatkówka, piłka nożna, bilard, ping-pong,
– karaoke,
– animacje z wykorzystaniem elementów metody Weroniki Sherborne,
– rowerowa wycieczka dydaktyczna,
– zabawy i pląsy harcerskie,
– elementy choreoterapii,
– dyskoteka,
– animacje z wykorzystaniem ergoterapii, arteterapii i bajkoterapii
– ognisko z kiełbaskami,
– geocatching (podchody elektroniczne).
Ciekawym elementem wyjazdu była całodniowa, wspólna wycieczka do Biskupina. Ze Smerzyna rodziny zostały przewiezione autokarem do Żnina skąd kolejką wąskotorową, podziwiając malowniczą okolicę, przejechały do Biskupina.
W Biskupinie na uczestników czekał przewodnik, który opowiedział o osadzie i życiu przodków. Dzieci świetnie się bawiły podczas zajęć z garncarstwa. Gotowe wyroby mogły zabrać ze sobą do domu.
Podczas pobytu w Smerzynie rodziny miały również czas dla siebie, który wykorzystywały na wspólne spacery, rozmowy, kąpiele w jeziorze czy integrację. Pogoda sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi.
Z rozmów z rodzicami wynikało, że wyjazd spełnił swoje dwa podstawowe zadania. Dorośli poczuli, że podwyższyli swoje kompetencje rodzicielskie, a także mieli okazję do integracji zarówno wewnątrz rodzin, jak i z innymi uczestnikami wyjazdu. Wszyscy znaleźli „wspólny język” co pozwoliło na przeżycie niezapomnianej przygody. Miło było usłyszeć, że spełniliśmy czyjeś marzenia.

 

W trzecim kwartale uczestnicy mogli kontynuować swój udział w wybranych formach wsparcia, z uwagi na rekrutację ciągłą skorzystali też z pomocy nowi uczestnicy projektu.

]]>
Rodzina w Centrum http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=3591 Fri, 25 Aug 2017 09:26:44 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=3591 Kolejne miesiące funkcjonowania Centrum Wspierania Rodzin powstałego w ramach projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum” obfitowały w wiele różnorodnych form wsparcia:

W kwietniu specjaliści udzielali wsparcia w formie poradnictwa prawnego oraz terapii.

W maju rodziny zastępcze spotkały się na superwizji. Poprzez regularne spotkania rodzice zastępczy uzyskują niezbędne wsparcie, wzmacniają swoje kompetencje rodzicielskie. Rozwiązują problemy związane z trudnymi zachowaniami dzieci, uczą się radzić sobie z własnym napięciem emocjonalnym. Dzięki zawiązaniu grupy superwizyjnej w atmosferze zaufania, bezpieczeństwa i otwartości uczestnicy czują się w grupie komfortowo i chętnie przyjmują wsparcie ze strony prowadzącego czy członków grupy, a także wymieniają się dobrymi praktykami.

Także w maju, z nowym prowadzącym grupę wsparcia, spotkały się po raz kolejny rodziny zastępcze, a po raz pierwszy rodziny naturalne. Tematem spotkań były m.in. doświadczenia i wymiana informacji na temat usług specjalistycznych świadczonych w środowisku, dla dzieci wymagających takiego wsparcia. Rodzice zastępczy i biologiczni dyskutowali na temat wyznaczania granic w pracy z dziećmi oraz naturalnych konsekwencji zachowań.

Grupa ludzi, siedzi przy stole Grupa ludzi, siedzi przy stole.

Czerwiec miesiąc kończący II kwartał funkcjonowania Centrum Wspierania Rodzin w 2017r. intensywnie angażował „nasze” rodziny. Oprócz poradnictwa specjalistycznego, grup wsparcia i superwizji, odbyły się warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie a w tym samym czasie zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców biorących udział w warsztatach, szkolenie dla wolontariuszy, warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę. Podczas warsztatów rodzice zapoznali się z metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Uczyli się posługiwać ruchem jako narzędziem we wspomaganiu rozwoju psychoruchowego dziecka i w terapii zaburzeń rozwoju. Rozwijali świadomość własnego ciała, przestrzeni i działania w niej.

Grupa dorosłych, siedzi na krzesłach. Grupa dzieci, w sali zabaw.

Szkolenie dla wolontariuszy miało za zadanie przygotować uczestników do wspierania i pomocy dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych, sprawiającym problemy wychowawcze, mającym problemy edukacyjne.

Grupa wolontariuszy rozkłada kolorowy materiał. Grupa wolontariuszy przy stole.

Podczas warsztatów osoby przebywające i opuszczające pieczę zastępczą zastanawiały się nad umiejętnym podejmowaniem decyzji i poszerzały wiedzę na temat istotnych czynników wpływających na jej podejmowanie. Opracowywały strategię SMART i robiły analizę SWOT.

Grupa młodzieży, siedzi przy stole

]]>
Rodzina w Centrum http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=3359 Wed, 24 May 2017 06:22:54 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=3359 18 i 25 lutego 2017r. – w ramach projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum” – odbyły się  warsztaty dla rodziców naturalnych i zastępczych, służące m.in. poprawie komunikacji i relacji w rodzinie. Pierwszy z nich nosił tytuł „Wzmacnianie kompetencji wychowawczych rodziców zastępczych”, a drugi – „Jak wychowywać dziecko zagrożone niedostosowaniem społecznym/ niedostosowane społecznie”. Zarówno rodzice zastępczy jak i naturalni poszerzali swoją wiedzę na temat wychowania, poznawania i rozumienia uczuć dziecka oraz własnych. Rozmawiali na temat sposobów konstruktywnego radzenia sobie ze stresem i budowania prawidłowych, zdrowych relacji. Podczas gdy uczestnicy warsztatów poszerzali swoje kompetencje rodzicielskie, dzieci uczestniczyły w kreatywnych zajęciach animacyjnych, pod okiem specjalisty.

Warsztaty dla rodziców naturalnych Warsztaty dla rodziców zastępczych
Ponadto w pierwszym kwartale 2017r. raz na 2 tygodnie odbywały się spotkania grupy wsparcia skupiającej rodziców zastępczych. Grupa wsparcia ma za zadanie dostarczać emocjonalnego wsparcia, służyć wymianie doświadczeń, ta zorganizowana w utworzonym na potrzeby projektu  Centrum Wspierania Rodzin pomaga też wspólnemu poszukiwaniu rozwiązań w obszarze wypełniania funkcji rodzicielskich a także zapobiega wypaleniu w pełnieniu niełatwej przecież roli rodzica zastępczego.

Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą Spotkanie grupy wsparcia

]]>
„Rodzina w Centrum” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=3355 Wed, 24 May 2017 06:20:09 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=3355 Głównym celem projektu „Rodzina w Centrum” jest zwiększenie dostępu do usług wparcia rodziny i pieczy zastępczej poprzez zbudowanie jednego zintegrowanego systemu pomocy dla rodzin w województwie kujawsko-pomorskim do 30.06.2018 r.

W pierwszym kwartale rodzice naturalni i zastępczy korzystali ze specjalistycznego wsparcia indywidualnego w formie poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, prawnego, psychiatrycznego, mediacji oraz terapii, w zależności od zgłoszonych potrzeb. Odbywały się spotkania grupy wparcia, superwizja rodzin zastępczych, Warsztaty dla rodzin zastępczych i naturalnych oraz Warsztaty dla przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.
W/w formy wsparcia realizowane były na terenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Toruńskiej 272 lub w formie mobilnej. Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą

]]>
Rodzina w Centrum http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=2960 Tue, 11 Oct 2016 12:21:51 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=2960 Dnia 22 września 2016r. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy Renata Dębińska wraz z innymi przedstawicielami Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie z terenu Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas uroczystego spotkania podpisała umowę partnerską z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu w sprawie realizacji projektu pod nazwą „Rodzina w Centrum”. Partnerem wiodącym projektu jest  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej poprzez zbudowanie jednego zintegrowanego systemu pomocy dla rodzin w województwie kujawsko-pomorskim. Działania w projekcie przyczynią się do rozwoju i poprawy dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, a tym samym zapewnią rodzinom możliwość lepszego funkcjonowania w przyszłości.

Projekt obejmuje swym zasięgiem Województwo Kujawsko – Pomorskie, realizowany jest od 1.07.2016r. do 30.06.2018r. i skierowany do (grupy docelowe):
-osób przebywających w pieczy zastępczej;
-osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą;
-osób opuszczających pieczę zastępczą;
-osób w rodzinach przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych (w tym rodziny objęte wsparciem asystenta rodziny);
-kandydatów do sprawowania rodzinnej pieczy zastępczej;
-osób prowadzących rodzinne domy dziecka;
-dyrektorów placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego;
-wolontariuszy;
-innych osób, których udział w projekcie jest niezbędny do skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w ramach projektu „Rodzina w Centrum” zaplanowano następujące formy wsparcia:
1. Specjalistyczne poradnictwo rodzinne:
-pedagogiczne,
-psychologiczne,
-psychiatryczne,
-prawne.
2. Mediacje rodzinne dla rodzin zastępczych i naturalnych
3. Terapia rodzinna/grupowa i indywidualna
4. Warsztaty 1-dniowe wzmacniające kompetencje rodzicielskie
5. Zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców korzystających z warsztatów
6. Grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych
7. Szkolenia 1-dniowe dla wolontariuszy
8. Wyjazdy edukacyjne 5-cio dniowe wzmacniające więzi i relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi
9. Superwizja rodzin zastępczych
10. Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą
11. Bony edukacyjne dla osób opuszczających pieczę zastępczą
12. Spotkania promujące rodzinną pieczę zastępczą

Osoby, chcące korzystać z poradnictwa lub innych form wsparcia realizowanych w ramach projektu, muszą spełniać niżej wymienione warunki formalne:
zamieszkiwać na terenie miasta Bydgoszcz;
przynależeć do grup docelowych projektu;
nie korzystać z takich samych form wsparcia jednocześnie w żadnym innym projekcie współfinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny;
osoby, które zostaną zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie, zobowiązane są do podpisania i przedłożenia wymienionych dokumentów:
– deklaracja udziału w projekcie
– formularz zgłoszeniowy
– oświadczenie w tym zgoda na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku
– inne dokumenty niezbędne do rozpoczęcia udziału w projekcie

Udział uczestników w projekcie jest bezpłatny. Rekrutacja uczestników jest ciągła i odbywa się na bieżąco.

W przypadku osób nieletnich pozostających w pieczy zastępczej dokumenty składa i podpisuje osoba sprawująca pieczę zastępczą.

Realizacja powyższych działań odbywać się będzie w siedzibie utworzonego na potrzeby projektu Centrum Wspierania Rodzin,
w Miejskim Ośrodku Pomocy  Społecznej w Bydgoszczy
przy ul. Toruńskiej 272, pokój nr 47 (I  p), telefon kontaktowy: (52) 330-12-92.

Planowane od 28 listopada 2016 r. dni i godziny otwarcia Centrum Wspierania Rodzin:
Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek w godzinach 13.00 – 19.00

Osoby do kontaktu: specjalista ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej Aleksandra Krawczuk oraz Aleksander Samorski.
e-mail: rwc@mopsbydgoszcz.pl

Formularz zgloszeniowy uczestnika „Rodzina w Centrum”

 

logotypy

]]>