Marcin Zalewski – MOPS Bydgoszcz http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl Tue, 09 Aug 2022 06:59:36 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Drugie przekazanie psa asystującego http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9536 Tue, 09 Aug 2022 06:58:56 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9536 Logotypy teleopiekiKOLEJNE RZEKAZANIE PSA ASYSTUJĄCEGO W RAMACH PROJEKTU „ZAOPIEKOWANI”!

 

Z ogromną dumą oraz radością informujemy, że w dniu 27.07.2022r. odbyło się kolejne, drugie, przekazanie psa asystującego wyszkolonego w ramach projektu „Zaopiekowani” współfinansowanego ze środków Unii
Europejskiej.

Betty – pies rasy labrador retriever, wyszkolony przez Tresurę Psów – Jerzy Przewięda, jest drugim z trzech psów, które miały zostać przekazane osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku tj. niewidomym/niedowidzącym.

Proces szkoleniowy – socjalizacja w warunkach miejskich, ćwiczenia z zakresu posłuszeństwa, tresura specjalistyczna psa – przebiegł bardzo sprawnie
i szybko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy Pana Jerzego Przewięda.

Betty zamieszkuje już w domu swojej nowej właścicielki, Pani Marty, która z każdym kolejnym spacerem oraz podróżą w towarzystwie psa zyskuje niezależność oraz coraz większą samodzielność w codziennym funkcjonowaniu

]]>
Marsz Kapeluszowy „Seniorada” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9448 Mon, 20 Jun 2022 08:50:41 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9448 W ramach pobudzania aktywności lokalnej zaproponowano lokatorom Mieszkań Chronionych w Bydgoszczy udział w imprezie plenerowej „Marsz Kapeluszowy”. Impreza odbyła się w dniu 12.06.2022 r.i była inauguracją „Seniorady” -tygodnia międzypokoleniowego, odbywającego się w Bydgoszczy między 12 a 18 czerwca 2022 r. Przemarsz Kapeluszowy został połączony z Jarmarkiem Świętojańskim obfitym we wspaniałe występy Zespołów Ludowych. Nie zabrakło również licznych stoisk z arcydziełami artystycznymi. Impreza była niezwykle udana.

Uczestnicy Marszu Kapeluszowego spacerujący ulicami Bydgoszczy Uczestnicy Marszu Kapeluszowego przy fontannie Potop w Parku Kazimierza Wielkiego Uczestnicy Marszu Kapeluszowego spacerujący ulicami Bydgoszczy ]]>
Pogrzeb dzieci martwo urodzonych http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9440 Mon, 20 Jun 2022 07:32:27 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=9440 Uprzejmie informuję, iż pogrzeb dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży odbędzie się w dniu 12 lipca 2022r. o godzinie 10:00 na Cmentarzu Komunalnym w Bydgoszczy przy ul. Wiślanej 20 (kwatera dziecięca) w Grobie Dzieci Utraconych.

]]>
O młodzieży w projekcie „Rodzina w Centrum 3” słów kilka … http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8861 Mon, 22 Nov 2021 08:53:38 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8861 W listopadzie młodzież wychowująca się w rodzinnej pieczy zastępczej
i uczestnicząca w projekcie „Rodzina w Centrum 3” brała udział w zajęciach
z improwizacji teatralnej, prowadzonych przez znanego bydgoskiej publiczności, Cezarego Markiewicza. Pan Cezary wprowadził uczestników w skomplikowany świat wyrażania własnych emocji i współodczuwania, a także uczył bycia wrażliwym na drugiego człowieka.

Młodzież z rodzin zastępczych biorąc udział w całym cyklu warsztatów i zajęć nabywa i rozwija niezbędne umiejętności i kompetencje społeczne, poszerza wiedzę. Uczy się, dowiaduje nowych rzeczy, doświadcza. W szerszej perspektywie czasowej te nowo nabyte doświadczenia pozwolą uczestnikom i uczestniczkom rozwinąć skrzydła w samodzielności codziennego życia. Pomogą odkryć uzdolnienia i ukryte talenty oraz wydobędą na światło dzienne naturalną wrażliwość dziecka. Ułatwi im to radzenie sobie z przeciwnościami losu.

Początki warsztatów i grupy wsparcia były niełatwe, zbiór trudnych charakterów i osobowości. Każdy inny i „obcy” wobec współuczestnika zajęć. Przeważały ograniczone zaufanie, postawa zamknięta i dystans. Z każdym spotkaniem jednak młodzież oswajała się z obecnością osoby prowadzącej i współuczestnikami. Dystans i tzw. rezerwa się zmniejszyły, zniknęły lęki i obawy oraz nadmierny wewnętrzny krytycyzm. Zastąpiły je akceptacja, pozytywne nastawienie i integracja z grupą z perspektywą na rozwój osobisty.

Projekt „Rodzina w Centrum 3” w tym roku rozszerzył swoje działania i objął wsparciem także młodzież z pieczy instytucjonalnej Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. Młodzi ludzie z Mieszkań Usamodzielnienia biorą udział w warsztatach, grupie wsparcia i zajęciach profilaktyczno-wychowawczych

Warsztat improwizacji teatralnej 13 listopad 2021 Warsztat improwizacji teatralnej 6 listopad 2021 Warsztaty "Perfekcyjna Pani i Pan Domu" dla młodzieży z Mieszkań Usamodzielnienia BZPOW ]]>
Promocja Rodzinnej Pieczy Zastępczej http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8855 Mon, 22 Nov 2021 08:46:20 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8855 W październiku 2021 w ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” zorganizowaliśmy spotkanie promujące rodzinne formy zastępczej pieczy.

W obecnych trudnych czasach, osłabionych dodatkowo przez Covid-19, niezmiernie trudno jest znaleźć kandydatów na rodziców zastępczych. Ludzi zaangażowanych i z pasją, którzy stworzą „nieswoim” dzieciom dobry „dom”, spokojny i bezpieczny azyl.

Jako Ośrodek Pomocy Społecznej podejmujemy wiele działań by promować wśród mieszkańców naszego miasta tę formę misji i pomocy dzieciom.

Dnia 23.10.2021 w Klubie Sportowym CENTRUM, ul. Nowotoruńska 8 w Bydgoszczy spotkaliśmy się z osobami żywo zainteresowanymi rodzinną pieczą zastępczą, by porozmawiać o rozwoju tych form pieczy oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego do 14 dzieci, blaskach i cieniach rodzicielstwa zastępczego oraz skorzystać z wiedzy doświadczonych animatorów i zrobić coś wspólnie z dziećmi w wolnym czasie.

Podczas spotkania zaprezentowano filmy o charakterze edukacyjnym, dyskutowano na temat problemów czyhających na rodziców zastępczych ale też o dobrych praktykach, które wspomagają obecnie deinstytucjonalizację pieczy zastępczej.

W drugiej części spotkania zarówno dorośli jak i dzieci mieli okazję wspólnie kreatywnie się bawić pod okiem animatorów z Fundacji Fantazmat i zaznać sportowych emocji pod okiem psycholog sportu Pani Beaty Przyborskiej oraz instruktora tenisa ziemnego Pana Ireneusza Przyborskiego i dzięki ich zaangażowaniu poznać podstawy tej dyscypliny sportu.

Panel dyskusyjny Kreatywne zabawy Zabawy improwizowane Zapoznanie z kortem tenisowym ]]>
DODATKOWY NABÓR NA JEDNO WOLNE MIEJSCE DLA OSOBY UBIEGAJĄCEJ SIĘ O PSA ASYSTUJĄCEGO http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8710 Tue, 21 Sep 2021 10:28:34 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8710 Baner ZPFZ

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ogłasza dodatkowy nabór na jedno wolne miejsce w projekcie „Zaopiekowani” dla osoby niewidomej/niedowidzącej ubiegającej się o psa asystującego.

człowiek z psemCzas trwania naboru: od 22.09.02021r. do 30.09.2021r.

Zapraszamy aktywne osoby niepełnosprawne z miasta Bydgoszczy, bądź powiatu bydgoskiego, które chciałyby otrzymać psa asystującego w ramach projektu „Zaopiekowani”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, do wypełnienia wniosku oraz ankiety i przesłania zgłoszenia.

CO ZROBIĆ, ŻEBY SIĘ ZGŁOSIĆ?

Należy pobrać ze strony internetowej wniosek oraz ankietę dla osób ubiegających się
o psa asystującego, wypełnić je i przesłać w wersji elektronicznej (dokument Word bez podpisu) na adres zaopiekowani@mopsbydgoszcz.pl

Wraz z uzupełnionym wnioskiem oraz ankietą należy przesłać pisemne referencje od trzech pełnoletnich osób, które mogą wydać obiektywną opinię na temat Pani/Pana trybu życia oraz sposobu radzenia sobie na co dzień. Mile widziani: członkowie rodziny, instruktorzy orientacji, współpracownicy, pracodawcy, nauczyciele, pracownicy służby zdrowia itp.

Jeżeli elektroniczne wypełnienie nie byłoby możliwe, dopuszczamy wypełnienie ręczne drukowanymi literami i przesłanie wersji papierowej na adres: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy ul. Ogrodowa 9, 85-039 Bydgoszcz z dopiskiem. Projekt „Zaopiekowani” – pies asystujący, pokój 47b, lub dostarczenie osobiście do siedziby MOPS (skrzynka podawcza) w zamkniętej kopercie z dopiskiem Projekt „Zaopiekowani” – pies asystujący, pokój 47b.

Po wstępnej pozytywnej weryfikacji zgłoszenia, pracownik projektu „Zaopiekowani” skontaktuje się z daną osobą i poinformuje o dalszej procedurze.

ZAPRASZAMY!

Osoby do kontaktu:
Koordynator projektu: Hanna Smarzewska, tel. (52) 325-44-33
Pracownik socjalny: Anna Białka-Sztankowska, tel. (52) 325-44-33
e-mail: zaopiekowani@mopsbydgoszcz.pl

Pliki do pobrania:

1.Wniosek ubiegającego się o przyznanie psa asystującego w ramach projektu „Zaopiekowani”:

2.Ankieta dla osoby niewidomej/niedowidzącej ubiegającej się o psa asystenta:

Załączamy również listę dokumentów do zapoznania się:

1.Regulamin przyznawania psa asystującego:

2.Regulamin projektu „Zaopiekowani”:

3.Oświadczenie uczestnika projektu „Zaopiekowani”:

4.Oświadczenie o wizerunku:

 

]]>
DODATKOWY NABÓR DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PSA ASYSTUJĄCEGO http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8170 Tue, 13 Apr 2021 11:35:56 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8170 Baner ZPFZ

Jesteś osobą niepełnosprawną, w tym niewidomą/niedowidzącą lub niesłyszącą/niedosłyszącą, poruszającą się na wózku inwalidzkim? Osobą aktywną społecznie i zawodowo lub uczącą się? Lubisz zwierzęta? Codzienne samodzielne podróże po mieście, powoduje u Ciebie dyskomfort? Jeśli tak, pies asystujący może być szansą dla Ciebie!

Ogłaszamy dodatkowy nabór dla osób niepełnosprawnych ubiegających się o psa asystującego od 14.04.2021r. do 21.04.2021r.

 

Zapraszamy aktywne osoby niepełnosprawne z powiatu bydgoskiego, które chciałyby otrzymać psa asystującego do wypełnienia wniosku oraz ankiety i przesłanie zgłoszenia w ramach projektu „Zaopiekowani”, współfinansowanego ze środków europejskich.

 

człowiek z psem

CO ZROBIĆ, ŻEBY SIĘ ZGŁOSIĆ?

Należy pobrać ze strony internetowej wniosek oraz ankietę dla osób ubiegających się o psa asystującego, wypełnić je i przesłać w wersji elektronicznej (dokument Word bez podpisu) na adres zaopiekowani@mopsbydgoszcz.pl

Wraz z uzupełnionym wnioskiem oraz ankietą należy przesłać pisemne referencje od trzech pełnoletnich osób, które mogą wydać obiektywną opinię na temat Pani/Pana trybu życia oraz sposobu radzenia sobie na co dzień. Mile widziani: członkowie rodziny, instruktorzy orientacji, współpracownicy, pracodawcy, nauczyciele, pracownicy służby zdrowia itp.

Jeżeli elektroniczne wypełnienie nie byłoby możliwe, dopuszczamy wypełnienie ręczne drukowanymi literami i przesłanie wersji papierowej na adres: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy ul. Ogrodowa 9, 85-039 Bydgoszcz z dopiskiem. Projekt „Zaopiekowani” – pies asystujący, pokój 47b, lub dostarczenie osobiście do siedziby MOPS (skrzynka podawcza) w zamkniętej kopercie z dopiskiem Projekt „Zaopiekowani” – pies asystujący, pokój 47b.

Po wstępnej pozytywnej weryfikacji zgłoszenia, pracownik projektu „Zaopiekowani” skontaktuje się z daną osobą i poinformuje o dalszej procedurze.

ZAPRASZAMY!

Osoby do kontaktu:
Koordynator projektu: Hanna Smarzewska, tel. (52) 325-44-33
Pracownik socjalny: Anna Białka-Sztankowska, tel. (52) 325-44-33
e-mail: zaopiekowani@mopsbydgoszcz.pl

Pliki do pobrania:

1.Wniosek ubiegającego się o przyznanie psa asystującego w ramach projektu „Zaopiekowani”:

2.Ankieta dla osoby niepełnosprawnej ruchowo ubiegającej się o psa asystenta:

3.Ankieta dla osoby niesłyszącej/niedosłyszącej ubiegającej się o psa asystenta:

4.Ankieta dla osoby niewidomej/niedowidzącej ubiegającej się o psa asystenta:

5.Ankieta dla osoby ubiegającej się o psa sygnalizującego atak choroby:

Załączamy również listę dokumentów do zapoznania się:

1.Regulamin przyznawania psa asystującego:

2.Regulamin projektu „Zaopiekowani”:

3.Oświadczenie uczestnika projektu „Zaopiekowani”:

4.Oświadczenie o wizerunku:

 

]]>
Życzenia Wielkanocne http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8059 Mon, 29 Mar 2021 07:03:44 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8059 życzenia wielkanocne 2021 ROPS Bartodzieje

]]>
KUJAWSKO – POMORSKA TELEOPIEKA http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8038 Tue, 23 Mar 2021 09:11:51 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8038 Baner ZPFZKUJAWSKO – POMORSKA TELEOPIEKA

 

Kujawsko-Pomorska TeleopiekaInformujemy, że od dnia 01.04.2021r. do 11.06.2021r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy rozpoczyna rekrutację do Projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”.

„Kujawsko-Pomorska Teleopieka” jest wojewódzkim Projektem partnerskim. Liderem Projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, partnerami jest 79 powiatów lub gmin województwa kujawsko-pomorskiego (w tym Miasto Bydgoszcz) oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych w Toruniu. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

Całkowita wartość Projektu: 19 065 714,82 zł

Dofinansowanie Projektu z UE: 16 205 857,54 zł

Głównym celem Projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym w formie pomocy sąsiedzkiej, wolontariatu opiekuńczego przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak teleopieka.

Oferowane formy wsparcia:

  • Usługa teleopieki (np. bransoletki);
  • Usługa pomocy sąsiedzkiej;
  • Wolontariat opiekuńczy.

Projekt „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” skierowany jest do 3 000 osób, mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w tym 507 osób zamieszkujących na terenie miasta Bydgoszczy, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Kto może skorzystać z Projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”:

  • Osoby zamieszkujące na terenie miasta Bydgoszczy;
  • Osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, czyli takie, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego;
  • Osoby nieprzebywające w placówce opieki całodobowej.

Dodatkowe punkty przy rekrutacji zdobędą osoby:

  • których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego właściwego dla pomocy społecznej;
  • doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego;
  • ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;
  • z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
  • korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa;
  • pochodzące z obszarów zdegradowanych wyznaczonych w lokalnych programach
    rewitalizacji lub gminnych programach rewitalizacji (tj. Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Okole, Wilczak-Jary, Zimne Wody-Czersko Polskie, Stary Fordon, Brdyujście, Łęgnowo, Łęgnowo Wieś, Smukała-Opławiec-Janowo);
  • będące kombatantem i/lub ofiarą represji (zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego);
  • prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe lub wspólne gospodarstwo domowe z inną osobą niesamodzielną lub z rodziną pod warunkiem, że wspólnie zamieszkujący dorośli członkowie rodziny to osoby pracujące.

Lista dokumentów, jakie należy dostarczyć:

  • Formularz zgłoszeniowy;
  • Dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów dodatkowych, wymienionych wyżej (jeżeli zaznaczono, np. orzeczenie o niepełnosprawności, decyzję o wysokości świadczeń itp.).

Dokumenty rekrutacyjne w wersji elektronicznej do pobrania są poniżej, natomiast w wersji papierowej dostępne będą w Punkcie podawczym w głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy przy ul. Ogrodowej 9, a także w rejonowych ośrodkach pomocy społecznej (adresy Ośrodków znajdziesz tutaj), zgodnie z miejscem zamieszkania potencjalnego uczestnika projektu, w godzinach urzędowania danego Ośrodka.

Wypełnione dokumenty rekrutacyjne można złożyć:

  • Osobiście w Punkcie podawczym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
    w Bydgoszczy, ul. Ogrodowa 9 lub w siedzibach rejonowych ośrodków pomocy społecznej (adresy Ośrodków znajdziesz tutaj), w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”, pokój 47C,
  • Pocztą tradycyjną na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, ul. Ogrodowa 9, 85-039 Bydgoszcz, z dopiskiem: „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”, pokój 47C,
  • Pocztą elektroniczną na adres: teleopieka@mopsbydgoszcz.pl
  • Za pośrednictwem e-puap, z dopiskiem: „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”,

Dodatkowa informacja: W przypadku nie zrekrutowania wymaganej liczby uczestników termin rekrutacji zostanie wydłużony lub zostanie ogłoszona rekrutacja otwarta (ciągła). Przy rekrutacji nie jest brana pod uwagę kolejność złożenia formularzy.

Osoby, które zakwalifikują się do projektu zostaną o tym fakcie poinformowane przez personel projektu telefonicznie, a na stronie internetowej zostanie opublikowana lista rankingowa. Uczestnicy projektu następnie otrzymają urządzenia elektroniczne (np. w formie bransoletki).

Dokumenty do pobrania:

1.Regulamin uczestnictwa
2.Formularz zgłoszeniowy

Osoby do kontaktu:

Natalia Woszczyńska – Koordynator projektu
e-mail: teleopieka@mopsbydgoszcz.pl
Tel: 52 325 44 35 lub 885 905 375

Łukasz Kowalski – Pracownik administracyjny ds. merytorycznych
Tel: 52 325 44 37

O Projekcie:

]]>
Kartki Wielkanocne http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8029 Thu, 11 Mar 2021 14:00:12 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=8029 Serdecznie dziękujemy dzieciom i opiekunom ze świetlicy „Puchatek” w Ośrodku Aktywności Lokalnej przy ulicy Przemysłowej za przepiękne kartki wielkanocne.
W dniu 9 marca br. otrzymaliśmy od nich 50 kartek wielkanocnych z ciepłymi życzeniami dla naszych podopiecznych. Przed zbliżającą się Wielkanocą kartki znajdą się u samotnych seniorów i osób niepełnosprawnych – wręczaniem ich zajmą się pracownicy socjalni.

Ten piękny gest dzieci i opiekunów ze świetlicy „Puchatek”, którzy już w latach ubiegłych włączali się w naszą akcję aktywizowania środowiska lokalnego, na pewno umili smutną rzeczywistość samotnych osób starszych i niepełnosprawnych, pozbawionych przez pandemię większości kontaktów społecznych.

kartka wielkanocna kartki wielkanocne kartki wielkanocne kartka wielkanocna ]]>