Rodzina w Centrum 2 – MOPS Bydgoszcz http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl Thu, 19 Nov 2020 11:27:30 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Nowy termin zakończenia projektu http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7781 Thu, 19 Nov 2020 11:27:30 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7781 W związku z zakończeniem w dniu 31 października 2020 r. projektu, pn. „Rodzina w Centrum 2” (RPKP.09.03.02-04-0065/17) realizowanego w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne społeczeństwo, Działania 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałania 9.3.2 Rozwój usług społecznych w ramach części RPO WKP 2014-2020 współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy, że w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bydgoszczy przez okres 4 tygodni, tj. do 30 listopada 2020 r. w dalszym ciągu funkcjonują i dostępne są następujące usługi:

  • poradnictwo specjalistyczne: psychiatryczne, psychologiczne, pedagogiczne, prawne, terapia, superwizja dla rodzin zastępczych;
  • grupa wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi;

Pozdrawiamy
Zespół projektowy

]]>
Zakończenie projektu, pn. „Rodzina w Centrum 2” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7723 Thu, 08 Oct 2020 12:36:46 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7723 LogaW związku z zakończeniem w dniu 30 września 2020 r. projektu, pn. „Rodzina w Centrum 2” (RPKP.09.03.02-04-0065/17) realizowanego w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne społeczeństwo, Działania 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałania 9.3.2 Rozwój usług społecznych w ramach części RPO WKP 2014-2020 współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy, że w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bydgoszczy przez okres 4 tygodni, tj. do 31 października 2020 r. w dalszym ciągu funkcjonują i dostępne są następujące usługi:
• poradnictwo specjalistyczne: psychiatryczne, psychologiczne, pedagogiczne, prawne, terapia, superwizja dla rodzin zastępczych;
• grupa wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi;

]]>
REALIZACJA PROJEKTU „RODZINA W CENTRUM 2” W CZASIE PANDEMII http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7716 Wed, 07 Oct 2020 06:52:28 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7716 LogaW drugim kwartale 2020 roku przyszło nam na dobre dostosować się do nowej rzeczywistości tzw. covidowej. Od kwietnia do czerwca uczestnicy projektu i osoby potrzebujące wsparcia mogli korzystać ze specjalistycznego poradnictwa rodzinnego (psychiatrycznego, psychologicznego, prawnego, pedagogicznego) oraz terapii w „lekko” zmodyfikowanej formie – rozmów telefonicznych. Pomimo początkowych obaw, duża część uczestników zdecydowała się utrzymać kontakt ze specjalistami w zmienionej formie komunikacji. Podtrzymana została decyzja o zawieszeniu realizacji grupowych form wsparcia do odwołania. Specjaliści Centrum Wspierania Rodzin byli w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym ze specjalistami świadczącymi usługi w projekcie oraz
z uczestnikami.
W lipcu, poza specjalistycznym poradnictwem i terapią, zaczęliśmy powoli wprowadzać zajęcia grupowe. I tak z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz mając na uwadze wymogi sanitarne zorganizowaliśmy warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin zastępczych oraz
z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi, a także cykl warsztatów pn. „Moje emocje”.
Cykl obejmował sześć dwugodzinnych spotkań. Na każdym spotkaniu omawiana była jedna emocja. Poprzez zabawę dzieci mogły poznać różnorodność emocji, nauczyć się wyrażać swoje i poznać metody radzenia sobie z trudnościami w ich odczuwaniu.

Dzieci bawiące się klockami Dzieci bawiące się przy stole

W sierpniu uczestnicy, jak zwykle mogli liczyć na poradnictwo specjalistyczne. Dodatkowo dla rodziców zastępczych została zorganizowana superwizja, której głównym celem jest zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Rodzice, którzy uczestniczyli w grupie wsparcia ponownie mieli możliwość spotkać się na wspólnej kawie. Niektórzy przyznali się, do tęsknoty za kontaktem bezpośrednim. Podczas zajęć grupowych na terenie Ośrodka, zarówno specjaliści, jaki i uczestnicy bezwzględnie dbali o zachowanie środków ostrożności.
Jesień 2020 przyniosła ze sobą zakończenie drugiej edycji projektu. Wrzesień był bardzo intensywny. Do realizacji pozostały ostatnie godziny poradnictwa specjalistycznego i grupy wsparcia. Zrealizowane zostały dwa warsztaty. Jeden dla rodziców, wzmacniający ich kompetencje opiekuńczo-wychowawcze w zakresie rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży. Drugi dla młodzieży pozostającej i opuszczającej pieczę zastępczą dotyczący wizerunku i autoprezentacji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zarówno uczestnikom, jak i specjalistom udzielającym wsparcia
w projekcie, asystentom rodziny, koordynatorom rodzinnej pieczy zastępczej i wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w realizację projektu pn: „Rodzina w Centrum 2”. Wspólnymi siłami udało się objąć wsparciem 344 osoby w tej edycji.
Dziękuje Zespół Projektowy: Magdalena Talar, Aleksandra Krawczuk, Hanna Smarzewska, Grzegorz Burzyński

]]>
NOWY ROK – PROJEKT WCIĄŻ TEN SAM 😊 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7536 Thu, 26 Mar 2020 08:03:54 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7536 W Nowy Rok 2020 specjaliści ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, koordynator oraz wszyscy specjaliści zaangażowani w projekt wkroczyli pełni energii i nowych pomysłów. Do zespołu projektowego dołączył nowy specjalista ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej Grzegorz Burzyński, który przejął obowiązki od Hanny Smarzewskiej.

Machinę wsparcia uruchomiła grupa wsparcia, która może nie jest liczna, ale skupia osoby, które zżyły się ze sobą i czują się w swoim towarzystwie swobodnie i bezpiecznie. A o to przecież nam chodzi, żeby tworzyć atmosferę umożliwiającą podzielenie się swoimi problemami, troskami, wątpliwościami, ale też radościami i sukcesami. Wśród uczestników obserwujemy relacje koleżeńskie, ale również zalążki przyjaźni. Kontakty i relacje przenoszą się poza ramy projektu i funkcjonują w codziennym życiu uczestników. Jest to wartość dodana projektu, która zawsze bardzo nas cieszy.

W pierwszym kwartale roku zapewniliśmy naszym uczestnikom specjalistyczne poradnictwo rodzinne: psychologiczne, psychiatryczne, prawne oraz pedagogiczne. A także spotkania z psychoterapeutkami.

W lutym zrealizowany został, pierwszy w tym roku, warsztat dla rodziców. Postanowiliśmy rodzicom i opiekunom przybliżyć temat depresji i innych zaburzeń nastroju u dzieci. Przekazana uczestnikom wiedza i praktyczne wskazówki, poszerzyły obraz tego zjawiska. W trakcie warsztatu dzieci spożytkowały swoją energię na zajęciach animacyjnych, mających w programie zarówno zabawy plastyczne, jak i ruchowe pląsy, a także „domowe” kino.

Z początkiem marca pojawiła się możliwość skorzystania z superwizji dla rodzin zastępczych. Była to długo wyczekiwana forma wsparcia, więc zapisy na spotkania z superwizorką zakończyły się bardzo szybko. Informacje zwrotne były bardzo pozytywne. Osoby, które miały pewne obawy, co do spotkania zostały mile zaskoczone profesjonalizmem osoby prowadzącej, jak i przebiegiem spotkania. W dniu 12.03.2020r. otrzymaliśmy od partnera wiodącego z Torunia informację, iż w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 do odwołania wstrzymane zostało wykonywanie wszystkich form wsparcia, wynikających z realizacji projektu „Rodzina w Centrum 2”. Jednakże po intensywnych konsultacjach i odpowiadając na bieżące potrzeby uczestników staramy się wykorzystać inne kanały komunikacji niż kontakt bezpośredni. Dlatego uruchamiamy poradnictwo za pośrednictwem m.in. telefonu czy skype, dla osób w potrzebie, a także tych objętych kwarantanną.
W przypadku jakichkolwiek zmian będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

]]>
USŁUGI WSPARCIA REALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU „Rodzina w Centrum 2” ZAWIESZONE !!! http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7518 Thu, 19 Mar 2020 13:06:37 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7518 W związku z ogłoszeniem pandemii i realnym prawdopodobieństwem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz wskazówkami Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu, partnera wiodącego projektu, a także kierując się troską o Państwa zdrowie, zajęcia oraz wszystkie formy wsparcia w ramach projektu „Rodzina w Centrum 2” zostają zawieszone do odwołania.

O wszystkich zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

]]>
JESIEŃ W PROJEKCIE „RODZINA W CENTRUM 2” X-XII.2019r. http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7511 Tue, 17 Mar 2020 15:54:46 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=7511 Uczestnicy projektu „Rodzina w Centrum 2” wiedzą, że u nas nie ma nudy. Październik był jednym z najbardziej intensywnych miesięcy w roku. Rozpoczęliśmy go warsztatem socjoterapeutycznym dla dzieci w wieku 7-10 lat. Temat zaprezentowany młodym odbiorcom dotyczył kwestii przyjaźni, a brzmiał „Przyjaciel, kto to taki?”. Dzieci poznały różnice między koleżeństwem a przyjaźnią, porozmawiały o relacjach i ich budowaniu. Nie zabrakło czasu na dobrą zabawę.


Październikowe środy zarezerwowane były dla uczestników cyklu warsztatów „Moje emocje”. W październiku zostały zrealizowane 3 z 6 warsztatów. Na każdym spotkaniu omawiana była jedna, pozytywna lub negatywna, emocja. Dzieci w sposób, dostosowany do swoich potrzeb i możliwości, poznawały emocje, uczyły się je rozpoznawać i właściwie sobie z nimi radzić. Wszystko w formie zabawy i przy pomocy odpowiednich materiałów dydaktycznych.


Zdarza się, że niektóre soboty bywają pracowite zarówno dla uczestników projektu, jak
i specjalistów. Nie ma mowy o leniuchowaniu. Tak było 12 października na sobotnich sześciogodzinnych warsztatach wzmacniających kompetencje rodzicielskie. Warsztaty pn. „Trudności szkolne dzieci i młodzieży” poprowadziła Pani Magdalena Szymkiewicz, pedagog z wieloletnim doświadczeniem. Rodzice i opiekunowie poznali m.in. przyczyny i objawy niepowodzeń szkolnych oraz metody wspomagające uczenie się. Nabyli umiejętności oceny możliwości dziecka oraz motywowania i wspierania w procesie uczenia się.
„Stali bywalcy” wiedzą, że nie ma warsztatu dla rodziców bez zajęć animacyjnych. Dzieci pod okiem animatorki mogły rozładować swoją energię w kreatywny i zabawny sposób. Nie zabrakło zajęć plastycznych i ruchowych. Zarówno indywidualnych, jak i grupowych.


W październiku odbyło się też pierwsze w tym roku spotkanie promujące rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej. Zaproszenie na spotkanie przyjęło 29 reprezentantów różnych instytucji m.in. Ośrodka Pomocy Społecznej, Szkoły Podstawowej, Uczelni Wyższej, Urzędu Miasta Bydgoszczy czy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. Spotkanie podzielono na dwie części: wykład eksperci i panel dyskusyjny. W panelu dyskusyjnym wzięły udział rodziny zastępcze, które sprawują rodzinną pieczę zastępczą w formie Niezawodowej Rodziny Zastępczej bądź Rodzinnego Domu Dziecka. Opiekunowie szczerze opowiedzieli o funkcjonowaniu rodziny i problemach z jakimi zmagają się na co dzień. Nie zabrakło miejsca na pozytywne i wzruszające aspekty rodzicielstwa zastępczego.


Ponadto w październiku ponadto zrealizowano poradnictwo pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne oraz terapię rodzinną i indywidualną. Odbyło się również spotkanie grupy wsparcia.

LISTOPAD 2019

W listopadzie przyszedł czas na kontynuację poradnictwa oraz kolejne spotkanie grupy wsparcia. Odbyły się trzy ostatnie warsztaty pn. „Moje emocje” zamykające cały cykl.
Na ostatnim spotkaniu mali uczestnicy otrzymali zaświadczenie i drobny upominek.

W dniu 15 listopada zaprosiliśmy studentów i wykładowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na drugie spotkanie promujące rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej. I tym razem nie zabrakło ciekawej dyskusji i interesujących pytań rozwijających poruszaną tematykę.

GRUDZIEŃ 2019
Dla koordynatora projektu i specjalistów ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej grudzień 2019r. był miesiącem podliczeń, rozliczeń i podsumowań. Znalazł się jednak czas na realizację ostatnich sesji terapeutycznych i warsztatu wzmacniającego kompetencje opiekuńczo-wychowawcze dla rodziców i opiekunów. Tym razem temat „Oswoić lęki i traumę” skierowany był wyłącznie do osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą. Poruszał bowiem zagadnienia dotyczące traumy, jakiej doświadczyło dziecko umieszczone w pieczy zastępczej. Opiekunowie poznali sposoby radzenia sobie w sytuacji traumy oraz jaki wpływ może mieć lęk i trauma na funkcjonowanie dziecka. Równolegle dzieci spędzały czas na zajęciach animacyjnych, pod kreatywnym okiem animatorki.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA KOLEJNY ROK WSPÓŁPRACY W RAMACH PROJEKTU „RODZINA W CENTRUM 2”.

]]>
LATO W PROJEKCIE „Rodzina w Centrum 2” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=6803 Thu, 10 Oct 2019 07:27:35 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=6803 W okresie wakacji letnich, w miesiącu lipcu, pozwoliliśmy naszym specjalistom troszeczkę odpocząć. Nie znaczy to jednak, że nic się nie działo 😊 Dwie Panie terapeutki oraz Pani prawnik pełniły swoje dyżury i udzielały wsparcia uczestnikom projektu, zgodnie
z zaplanowanym harmonogramem.

W sierpniu uczestnicy mogli skorzystać dodatkowo ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego i psychiatrycznego. Miało miejsce również spotkanie grupy wsparcia, która tym razem, poruszała temat samodzielności samoobsługowej dzieci w wieku przedszkolnym oraz rozwoju motoryki małej i dużej u przedszkolaków.

Lato dla wielu z nas oznacza czas urlopowy. W sierpniu chętnie bierzemy wolne w pracy, licząc na piękną pogodę i często podążamy w kierunku nadmorskich miejscowości. W tym roku uczestnicy projektu „Rodzina w Centrum 2” (37 osób) w ramach 5-dniowego wyjazdu edukacyjnego z elementami integracji mieli możliwość wyjazdu nad Morze Bałtyckie. Tym razem miejscem edukacji i integracji okazała się być Pogorzelica – niewielka miejscowość
w województwie zachodniopomorskim, w gminie Rewal. Harmonogram pobytu zawierał treści zarówno szkoleniowe, jak i rekreacyjno-integracyjne. Dorośli uczestnicy wyjazdu przeszli trening umiejętności wychowawczych dla rodziców. Tematem treningu były zaburzenia rozwojowe i genetyczne u dzieci wynikające z wad okołoporodowych. W tym samym czasie uczestnicy w wieku 10-13 lat brali udział w treningu umiejętności społecznych, poruszając temat szeroko pojętej przyjaźni. Najmłodsi natomiast pochłonięci byli zabawą z animatorami oraz udziałem w atrakcjach dostosowanych do ich wieku (przejażdżka meleksami, wizyta w mini ZOO). Cały pobyt obfitował w różnego rodzaju gry, zabawy integracyjne oraz zawody rodzinne na boisku sportowym. Przez cały czas do dyspozycji uczestników pozostawała infrastruktura ośrodka wypoczynkowego w tym: duży zalesiony teren, sprzyjający spacerom i zabawom terenowym, ścianka wspinaczkowa i tyrolka (pod okiem instruktora), boisko do gry w piłkę nożną, koszykówkę, plac zabaw, piaskownica. Nie zabrakło zabaw tanecznych przy muzyce, karaoke oraz oczywiście spacerów po plaży i kąpieli w morzu. Wieczory były czasem na wspólną integrację przy ognisku. W ciągu dnia rodzice mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji ze specjalistą, w których chętnie uczestniczyli. Atrakcją, która szczególnie ucieszyła uczestników była wycieczka do Rewala do Parku Wieloryba oraz zwiedzanie oceanarium i motylarni w Pobierowie. Zarówno mali, jak i duzi, świetnie bawili się, poznając imponujące okazy morskich głębin oraz podziwiając niespotykanie i barwne gatunki motyli z całego świata.

   

Z początkiem września kolejna grupa uczestników (35 osób) wybrała się do Pogorzelicy. Program wyjazdu był podobny do sierpniowego. Niestety lato powoli zaczęło się żegnać, więc pogoda nie sprzyjała spacerom i kąpieli w morzu. Nie znaczy to, że uczestnicy nie mieli zajęcia. Wykonawca zorganizował liczne zabawy świetlicowe angażujące i integrujące całe rodziny. Deszczowa pogoda nie popsuła wycieczki do Parku Wieloryba oraz wejścia na 45 metrową latarnię morską w Niechorzu. Natomiast żywe okazy kolorowych owadów w motylarni zrobiły na uczestnikach naprawdę duże wrażenie.

Ideą wyjazdów edukacyjnych jest poszerzenie i wzmocnienie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców, wyposażenie ich w nową wiedzę, a także integracja poszczególnych członków rodziny i całych rodzin. Dodatkowym elementem jest odpoczynek i dobra zabawa. Tak też było tym razem. Uczestnicy dwóch wyjazdów nie szczędzili komplementów i podziękowań. Byli bardzo zadowoleni, że mieli możliwość udziału w takiej formie wsparcia. Niektórzy przyznali, że nigdy nie byli nad morzem, z kolei inni nigdy nie spędzili wakacji całą rodziną. Miłym jest fakt, że po powrocie do Bydgoszczy część uczestników nadal utrzymuje ze sobą kontakt.

Zawsze największą nagrodą dla organizatora i wykonawcy są zadowoleni uczestnicy. Tak też było w tym przypadku. Dlatego oba wyjazdy należy zaliczyć do bardzo udanych i zapadających w pamięć.

Ponadto we wrześniu kontynuowane było specjalistyczne poradnictwo rodzinne: prawne oraz psychologiczne, a także terapia. Stali uczestnicy spotkali się dwa razy w ramach grupy wsparcia. Pracowali nad znaczeniem więzi między rodzeństwem oraz więzi na linii dziecko-rodzic/opiekun. Rozmawiali również o konfliktach pojawiających się w rodzinie, między różnymi jej członkami.

]]>
MAJ I CZERWIEC W PROJEKCIE „RODZINA W CENTRUM 2” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=6565 Tue, 02 Jul 2019 12:10:54 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=6565 MAJ

W maju specjaliści udzielali uczestnikom projektu „Rodzina w Centrum 2” wsparcia w formie poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, prawnego oraz terapii
w zależności od indywidualnych potrzeb. Ponadto rodzice zastępczy oraz naturalni otrzymali możliwość uczestnictwa w
dwóch czterogodzinnych grupach wsparcia.
W atmosferze otwartości i zaufania rozmawiali między innymi na temat usamodzielnienie się dzieci oraz roli rodzica w tym procesie. Rozważali, jakie są przejawy dojrzałości rodzicielskiej oraz, w jaki sposób wspierać dziecko w rozwoju niezależności.

CZERWIEC

W czerwcu, ostatnim miesiącu II kwartału, zawodowe rodziny zastępcze wymieniały się dobrymi praktykami oraz osobistym doświadczeniem podczas warsztatu wzmacniającego kompetencje rodzicielskie. Rodzice wspólnie zastanawiali się czym jest wypalenie zawodowe, jakie są jego przyczyny i objawy, w jaki sposób zapobiegać wypaleniu, a także poszukiwali sposobów na radzenie sobie z ujawniającym się wypaleniem zawodowym. W tym samym czasie odbywały się zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców uczestniczących w warsztacie. Pod czujnym okiem animatora dzieci integrowały się podczas różnorodnych prac plastycznych, gier oraz zabaw dostosowanych do ich możliwości i wieku.

W tym miesiącu rodzice zastępczy indywidualnie spotkali się z superwizorem, zyskując cenne, niezbędne dla nich wsparcie. To była ostatnia superwizja w tym roku.

Z kolei rodziny naturalne oraz zastępcze, a także ich dzieci aktywnie korzystali ze specjalistycznego wsparcia psychiatrycznego, psychologicznego oraz terapii.

W czerwcu odbyły się również dwukrotnie czterogodzinne grupy wsparcia. Uczestnicy między innymi omawiali trudności wychowawcze w pracy z dzieckiem, formy agresji, konsekwencje stosowana kar oraz zastanawiali się czym jest motywacja.

W kolejnych miesiącach uczestnicy będą mogli kontynuować swój udział w wybranych przez siebie formach wsparcia.

Serdecznie zachęcamy do udziału w projekcie „Rodzina w Centrum 2”.

Informujemy, że w okresie wakacji letnich

Centrum Wspierania Rodzin będzie czynne 5 dni w tygodniu:

Poniedziałek: 8:00 – 15:00

Wtorek: 8:00 – 17:00

Środa: 8:00 – 15:00

Czwartek: 8:00 – 15:00

Piątek: 8.00 – 13.00

]]>
KWIECIEŃ W PROJEKCIE „RODZINA W CENTRUM 2” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=6209 Tue, 30 Apr 2019 07:02:30 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=6209  

Kolejny miesiąc funkcjonowania Centrum Wspierania Rodzin utworzonego na potrzeby projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum 2” obfitował w różnorodne formy wsparcia i warsztaty.

W kwietniu specjaliści udzielali wsparcia w formie poradnictwa prawnego, psychologicznego, psychiatrycznego oraz terapii. Rodzice zastępczy po raz kolejny otrzymali możliwość indywidualnego spotkania się z superwizorem i uzyskania niezbędnego wsparcia. Kwiecień zapewnił również rodzicom naturalnym oraz zastępczym uczestnictwo w dwóch czterogodzinnych grupach wsparcia. Uczestnicy
w atmosferze zaufania i otwartości dyskutowali między innymi na temat zaburzeń psychicznych, obaw rodzin zastępczych dotyczących współpracy z rodzinami biologicznymi, a także wymieniali się doświadczeniami, dobrymi praktykami oraz poszukiwali wspólnych rozwiązań dla napotykanych trudności.

W pierwszym tygodniu kwietnia rodzice zastępczy brali udział w warsztacie na temat pracy z frustracją, niepokojem, niemocą oraz zbyt wysokimi wymaganiami, które są przed nimi stawiane. Omawiali złą organizację pracy, zbyt dużo obowiązków, złe delegowanie zadań oraz poszukiwali sposobu na „lepsze jutro”. Podczas warsztatu dla rodziców trwały zajęcia animacyjne dla dzieci, gdzie nie zabrakło dobrej energii, uśmiechu, zabaw z wykorzystaniem sprzyjającej pogody oraz integracyjnych gier dostosowanych do wieku i możliwości dzieci

W kolejnym tygodniu dzieci w wieku od 7 do 10 lat uczestniczyły w warsztacie socjoterapeutycznym
i rozważały korzyści płynące z użytkowania Internetu, zagrożenia czyhające w sieci oraz poznawały gry komputerowe, które uczą i bawią.

W kwietniu odbył się również warsztat dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą, podczas którego uczestnicy dyskutowali o znaczeniu ról społecznych, rozróżnianiu roli ojca, matki, żony, męża, pracownika oraz omawiali przywileje a także trudności pojawiające się w pełnieniu danej roli.

W miesiącu kwietniu kontynuowano i zakończono realizację cyklu warsztatów „Moje emocje” w Szkole Podstawowej nr 10 w Bydgoszczy. Dzieci poznawały nowe emocje oraz rozwijały swoje umiejętności nazywania, rozpoznawania i wyrażania uczuć. Na spotkaniach pojawiło się wiele ciekawych i angażujących zabaw tematycznych, kart pracy i gier. Na zakończenie warsztatu każdy uczestnik otrzymał rodzinną grę planszową „E-motionz” oraz zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w cyklu spotkań.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w projekcie partnerskim

Rodzina w Centrum 2”.

Rekrutacja trwa cały czas!

]]>
Styczeń, luty i marzec w projekcie „Rodzina w Centrum 2” http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=6197 Wed, 24 Apr 2019 05:28:37 +0000 http://archiwum.mopsbydgoszcz.pl/?p=6197 W trakcie ostatnich trzech miesięcy 2019 roku kontynuowano realizację stałych form wsparcia realizowanych w ramach projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum 2”. Uczestnicy według indywidualnych potrzeb mogli skorzystać z poradnictwa pedagogicznego, psychologicznego, psychiatrycznego czy prawnego. Zainteresowani mieli też możliwość spotkania z terapeutą.

W styczniu, lutym oraz marcu rodziny naturalne i zastępcze uczestniczyły
w spotkaniach
grupy wsparcia, podczas których dyskutowali na różnorodne tematy, wymieniali się doświadczeniami oraz analizowali napotkane na bieżąco problemy.

Luty umożliwił młodzieży przebywającej i opuszczającej pieczę zastępczą wzięcie udziału w warsztacie, podczas którego omawiali swoje plany na przyszłość. Uczestnicy dyskutowali również jak prowadzić własne gospodarstwo domowe, jak dysponować środkami finansowymi i jak dobrze zaplanować swoje wykształcenie.

Marzec był miesiącem szczególnie aktywnym, wypełnionym nowymi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz wiedzą.

Rodzice zastępczy indywidualnie spotykali się z superwizorem, gdzie uzyskali cenne wsparcie, wzmocnili swoje kompetencje rodzicielskie, a także pozyskali informacje, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

W marcu zapoczątkowaliśmy też realizację nowego cyklu spotkań dla dzieci – „Moje emocje”. Dziesięciu wybranych uczniów klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Bydgoszczy rozpoczęło przygodę z różnymi emocjami. Na każdym z sześciu spotkań w cyklu zostanie przedstawiona i omówiona jedna emocja. Nie zabraknie gier i zabaw utrwalających zdobytą wiedzę. Warsztaty te rozwijają umiejętności interpersonalne, dają możliwość poznania siebie, uświadomienia sobie własnych zalet i wad. Ponadto rozwijają umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz wyrażania uczuć i emocji. Pomagają w ich regulowaniu i zaznajamiają z metodami relaksacji, która z kolei umożliwia zapanowanie nad „burzą” emocji i uczuć.

W miesiącu marcu odbył się również warsztat socjoterapeutyczny na temat obowiązków domowych. Dzieci z rodzin naturalnych oraz zastępczych rozwijały swoją wiedzę z zakresu pomocy dorosłym, emocji towarzyszących w trakcie pełnienia obowiązków domowych, powodów dla których ludzie pomagają innym oraz budowania poczucia własnej wartości. Temat warsztatu cieszył się ogromnym zainteresowaniem, przede wszystkim wśród dorosłych, co może świadczyć o tym, iż rodzicom coraz trudniej wyegzekwować od dzieci dbanie o porządek, jak i pomoc w codziennych obowiązkach. Mamy nadzieję, że uczestnicy nabyli nowe umiejętności w tym zakresie i będą chętniej pomagać w domu rodzicom lub opiekunom. 😉

Oprócz tego w marcu zrealizowano ośmiogodzinne szkolenie dla wolontariuszy, podczas którego uczestnicy uzyskali informacje na temat: obowiązków i praw wolontariusza, korzyści i motywacji wynikających z bycia wolontariuszem, a także umiejętności pomagania dzieciom umieszczonym w rodzinie zastępczej, jak i przebywającym w rodzinach dysfunkcyjnych. Efektem dodanym szkolenia było wzmocnienie umiejętności organizowania czasu wolnego oraz poszerzenie swojej wiedzy z zakresu znajomości form spędzanie czasu wolnego, gier i zabaw.

W kolejnych miesiącach uczestnicy będą mogli kontynuować swój udział w wybranych przez siebie formach wsparcia.

Serdecznie zachęcamy do udziału w projekcie „Rodzina w Centrum 2”.

]]>